Polska znajduje dwa masowe groby z prochami ponad 8000 ofiar nazizmu w pobliżu obozu koncentracyjnego – Diario El Ciudadano y La Region


@ipngovpl_eng Symboliczny grób w lesie białuckim, w którym znaleziono prochy 8 tysięcy zabitych

Dwa masowe groby zawierające prochy co najmniej 8000 osób zabitych przez nazistów podczas II wojny światowej odkryto w tym miesiącu w Puszczy Białuckiej, na północ od stolicy Polski, w pobliżu byłego obozu koncentracyjnego Zoldau. W sumie znaleziono 17 ton popiołu, a naukowcy twierdzą, że ofiarami byli więźniowie obozu koncentracyjnego zabici w lesie w latach 1940-1944.

Drzewa do ukrywania przestępstw

W 1944 r. zwłoki zostały odkopane i spalone przez żydowskich więźniów, a następnie nad grobami zasadzono drzewa, aby zatuszować zbrodnię. Polski historyk i dyrektor Narodowego Instytutu Pamięci Karol Nawrocki powiedział: „Ciała ekshumowano, palono i sproszkowano, aby ukryć zbrodnię i zapobiec pociągnięciu kogokolwiek do odpowiedzialności”.

Zbudowany w 1939 r. podczas okupacji hitlerowskiej w Polsce, obóz koncentracyjny mieścił około 30 000 więźniów, z których wielu zostało eksterminowanych przez nazistów. Wśród nich byli Żydzi, polscy więźniowie polityczni i żołnierze. Właściwie było już wiadomo, że naziści zabili w tym lesie wiele osób, ale dokładna lokalizacja grobów i liczba ofiar wciąż nie była znana.

Instytut Pamięci Narodowej jest agencją odpowiedzialną za badanie zbrodni popełnionych przez nazistów podczas II wojny światowej w Polsce. Agencja ma również prawo do składania akt oskarżenia przeciwko podejrzanym, jeśli żyją.

Andrzej Osowski, genetyk z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedział AFP, że próbki popiołów są analizowane i zabierane z powrotem do laboratorium.

Śledczy znaleźli pozostałości guzików i ubrań, ale żadnych kosztowności, co wskazuje na to, że ciała mogły zostać skradzione przed kremacją.

Źródło: 20minutos.es

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.