Polska zwołuje nadzwyczajne spotkanie Grupy Wicekrólestwa dla Rosji

Polska zwołuje nadzwyczajne spotkanie Grupy Wicekrólestwa dla Rosji

Kraków (Polska), 26 kwietnia (EFE) .- „Rosyjskie operacje dywersyjne w Czechach, rosyjska ekspansja wojskowa na Ukrainie i sytuacja na Białorusi”.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Simon Singovsky poinformował w mediach społecznościowych, że wirtualny zgromadzenie będzie dotyczyło również współpracy krajów V4 (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) w zakresie „wzmacniania bezpieczeństwa w regionie”.

Wysoki rangą polski urzędnik dodał, że Polska zwołała nadzwyczajne posiedzenie, ponieważ jest obecnie liderem V4 i szuka „wystarczającej odpowiedzi” na niedawne wydalenie przez Rosję polskich ambasadorów.

Spotkanie, które odbędzie się w południe w formie wideokonferencji, poświęcone będzie „sytuacji stworzonej przez ekspansję militarną Federacji Rosyjskiej w ostatnich tygodniach, najnowszym wydarzeniom w stosunkach czesko-rosyjskich” oraz „podjętej przez Czechy” jako wyraz solidarności i poparcia dla działań – zaznaczył rzecznik rządu Piotr Mller.

M ல்ல ller dodał, że premier Słowacji Edward Heker weźmie udział w spotkaniu Wicekrólestwa po raz pierwszy 1 kwietnia.

Według rzecznika V4 chciałaby wyrazić poparcie dla „wyrazów solidarności już wyrażonych przez NATO, w tym pięciu przywódców siedmiu grup politycznych w Parlamencie Europejskim oraz Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Europejskich i Polityki Bezpieczeństwa Josepha Borel ”.

W oświadczeniu napisano, że „17 kwietnia władze czeskie ogłosiły wydalenie osiemnastu pracowników ambasady rosyjskiej w Pradze, których zidentyfikowano jako oficerów rosyjskich służb specjalnych”.

Decyzja „dotyczy zaangażowania oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego w eksplozję składów amunicji na terenie Vrbetic (Czechy) w 2014 r.”, W której zginęły dwie osoby.

W ostatnich tygodniach Rosja wydaliła 20 ambasadorów Czech, pięciu polskich i trzech słowackich, na co państwa te odpowiedziały wzajemnymi środkami.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Rosja koncentrowała wojska we wschodniej Ukrainie, gdzie od lipca 2020 r. Obowiązuje zawieszenie broni. Chociaż Moskwa twierdzi, że są to ćwiczenia wojskowe, według ukraińskiego rządu wkrótce będzie tam gotowych do wojny 120 000 żołnierzy. EFE

mag / jam / msr

K: POL: POLITYKA, ZAGRANICZNA

| P: POL: N-ES: 11002000: Polityka: Sprawy Zagraniczne |

| B: POL |

26/04/12/12/21

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *