Podczas środowego walnego zgromadzenia papież Franciszek podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom, w tym tym, którzy „pozostali na ogarniętej wojną Ukrainie i nieśli wsparcie i nadzieję umęczonemu ludowi tego kraju”. Zakonnica: „Pomaganie naszym ukraińskim braciom i siostrom to nasz przywilej”
ks. Paweł Rytel-Andrianik
Zbieranie funduszy i ewidencja podstawowych potrzeb w parafiach, wysyłanie tysięcy towarów na Ukrainę, przyjmowanie Ukraińców w budynkach parafialnych, opieka psychologiczna, gościnność dzieci w szkołach i żłobkach to tylko niektóre z działań Kościoła katolickiego w Polsce. Wojna w kraju Europy Wschodniej. Od pierwszego dnia wojny, 24 lutego, abp Stanisław Kedecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, solidaryzował się w imieniu swojego Kościoła ze wszystkimi Ukraińcami w Polsce iw swoim kraju, prosząc ich o modlitwę za nich. Zbiórka pomocy wspierającej ich we wszystkich panchayats. Jest to zbiór metrykalny ponad tysiącletniej historii Kościoła w Polsce. Rok po wybuchu konfliktu reelekcja została teraz odzwierciedlona przez prałata Gedeckiego, który w niedzielę 26 lutego zapowiedział we wszystkich kościołach w Polsce nową kolektę. Według raportu różne datki dotarły do około 2 milionów Ukraińców, głównie za pośrednictwem Caritasu.
Dzięki Papieżowi
Podczas wczorajszego walnego zgromadzenia papież Franciszek podziękował Polakom, którzy pomagali Ukraińcom, którzy „pozostali na ogarniętej wojną Ukrainie i nieśli wsparcie i nadzieję umęczonym obywatelom tego kraju. Módlmy się wspólnie o pokój”. .
Przyjmowanie uchodźców w domach i parafiach
„Nie ma w Polsce parafii, która nie pomagałaby uchodźcom” – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Prasową bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Poprzez budynki, kościoły i kaplice, do domów wiernych przyjmowano uciekinierów wojennych, rodziny ukraińskie schroniły się w pałacach biskupich, m.in. prałata Marka Jadraszewskiego w Krakowie i prałata Andrzeja Jesza w Tarnie.
MilaCiężarówki i autobusy z pomocą dla Ukrainy
Sama Caritas wysłała na Ukrainę ponad 1000 pomocy humanitarnych. Wysłała ponad 50 000 paczek w ramach inicjatywy „Jedna paczka dla Ukrainy”. Z pomocą stowarzyszenia wysłano kilka autobusów do Kościoła Wschodniego Biskupów Polskich. Statek wypłynął na Ukrainę 25 lutego. Rycerze Kolumba wysłali na Ukrainę 140 000 paczek żywnościowych i tysiące zimowych płaszczy, zwłaszcza dla dzieci. Ojcowie Bala zakupili 125 agregatów prądotwórczych za pieniądze zebrane od pielgrzymów z Sanktuarium Matki Jasnej Kory. Transporty humanitarne docierały także do rejonów działań wojennych, takich jak Mariupol, organizowanych przez Polski Zakon Kawalerów Maltańskich. Według Katolickiej Agencji Prasowej KAI, do tej pory przez centrum logistyczne otwarte przez Służbę Medyczną Rycerzy Maltańskich przewinęło się 189 ciężarówek i autobusów oraz 109 przyczep. Również od wybuchu wojny Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie realizowała liczne transporty.
Obecność na miejscu i wsparcie duchowe
Obok pomocy humanitarnej pilnie potrzebna jest również pomoc duchowa w polskim Kościele. Księża i zakonnice pracujący na Ukrainie stoją przy swoich wiernych. Jest około 250 księży, 154 zakonnic i 22 braci zakonnych. Stanowią wielkie wsparcie dla ludzi i koordynują pomoc z Polski i innych krajów Ukrainy. W geście solidarności z cierpiącymi na Ukrainie zwierzchnik biskupów polskich p. Gedecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik udali się na Ukrainę w maju ubiegłego roku. Biskupi odwiedzili m.in. Kijów, Lwów, ale także miejsca takie jak Busa i Irbin, miejsca masowych mordów na Ukrainie.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”