Polski Minister Sportu wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej Sporty

Polski Minister Sportu wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej  Sporty

Minister sportu i turystyki Witold Banka został we wtorek wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Na spotkaniu przedstawicieli 21 rządów w siedzibie tej organizacji w Montrealu (Kanada) Banka został powołany na trzyletnią kadencję rozpoczynającą się 1 stycznia 2020 r. Stanowisko to będzie musiało zostać ratyfikowane przez Radę Dyrektorów tego organu „w ramach Światowej Konferencji na temat Dopingu w sporcie, która odbędzie się w Katowicach…

Zarejestruj się bezpłatnie, aby kontynuować czytanie

Jeśli posiadasz konto EL PAÍS, możesz go użyć do identyfikacji

Minister sportu i turystyki Witold Banka został we wtorek wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Na spotkaniu przedstawicieli 21 rządów w siedzibie tej organizacji w Montrealu (Kanada) Banka został powołany na trzyletnią kadencję rozpoczynającą się 1 stycznia 2020 r. Stanowisko to będzie musiało zostać ratyfikowane przez Radę Dyrektorów. Światowa Agencja Antydopingowa podała w oświadczeniu, że jest to organizacja „w ramach Światowego Kongresu Zwalczania Dopingu w Sporcie, który odbędzie się w Katowicach (Polska) w dniach 5–7 listopada”.

więcej informacji

Witold Banka (34 lata) od 2015 roku pracuje jako minister w konserwatywnym polskim rządzie Beaty Szydło. Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim i zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w lekkoatletyce 2007 w Osace w Japonii jako członek sztafety 4×400 metrów. „To bardzo ważny dzień dla mnie i Polski” – oznajmił Banka na swoim koncie na Twitterze wkrótce po ogłoszeniu decyzji Światowej Agencji Antydopingowej.

Na spotkaniu w Montrealu Banka był europejskim kandydatem i zdobył nominację pokonując dominikanina Marcosa Diaza, wiceministra sportu i byłego pływaka długodystansowego. Diaz (44 l.) był kandydatem międzyamerykańskim. Witold Banka zastąpi Brytyjczyka Craiga Reidy'ego, byłego badmintona i członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od momentu powstania w 1999 r. organowi odpowiedzialnemu za zwalczanie dopingu przewodniczy na przemian członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego lub różnych federacji sportowych oraz przedstawiciel rządu. Światowa Agencja Antydopingowa ogłosiła jednak, że od 2022 roku prezydent będzie pochodził z niezależnego środowiska.

Witold Banka został wybrany w styczniu tego roku podczas posiedzenia Rady Europy do kandydowania na stanowisko przewodniczącego montrealskiej organizacji na tym kontynencie. Branca pokonał Lindę Helland, byłą norweską minister i wiceprzewodniczącą AMA, 12 głosami – otrzymując odpowiednio 28 i 16. Helleland, uważany za kandydata na reformatora, kwestionuje niezależność tej agencji ze względu na rzekomą ingerencję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Moskwy w następstwie systematycznych skandalów dopingowych – przy wsparciu państwa – wśród rosyjskich sportowców w latach 2011–2015. Nawet Helland sprzeciwiał się rehabilitacji WADA. Od Rosyjskiej Agencji Antydopingowej, po trzech latach zawieszenia, pomimo nałożenia „rygorystycznych warunków”.

W tej samej wiadomości na Twitterze, w której wyraził swoją wdzięczność, Witold Banka dodał swoje zdjęcie z następującą frazą: „Wzmocnienie systemu wymaga rozwijania zdolności na wszystkich poziomach. Tylko razem możemy wzmocnić AMA. Podobnie wydaje się, że należy wzmocnić niektóre zasady leżące u podstaw organizacji, takie jak zwiększanie wpływu sportowców na politykę antydopingową, promowanie przejrzystości i dobrego planowania, zachęcanie do stosowania nowych metod w laboratoriach i tworzenie solidniejszej sieci pomiędzy różnymi organy antydopingowe. Agencje antydopingowe. Oczekuje się, że Banka przedstawi więcej szczegółów na temat pracy, którą chce wykonać, kiedy zostanie oficjalnie wybrany na nowego prezydenta WADA w listopadzie przyszłego roku. W ten sposób będzie można poznać głębokość ich planów w organizacji wciąż dotkniętej rosyjskimi skandalami.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *