Polski prezydent porównuje wojnę na Ukrainie do konfliktów w Afryce Wschodniej

Polski prezydent porównuje wojnę na Ukrainie do konfliktów w Afryce Wschodniej

Nairobi, 5 lutego (EFE).- Prezydent Polski Andrzej Duda przypomniał dziś w Nairobi wpływ rosyjskiej agresji na światowy rynek żywności i energii, a swojemu kenijskiemu odpowiednikowi Williamowi Rudo podkreślił doświadczenia Polski i Kenii. To prawie tak, jakby dwa sąsiednie kraje toczyły wojnę.

„(Ruto) dokładnie wiedział, o czym mówi, kiedy opisywał zniszczenia domów cywilnych, zdewastowane dziś wsie we wschodniej Ukrainie, w których nie ma życia” – powiedział polski prezydent podczas wspólnego wystąpienia z Ruto. W State House (siedzibie prezydenta Kenii) w Nairobi.

Duda, który w poniedziałek odwiedził Kenię, aby wzmocnić więzi Polski z tym afrykańskim krajem, powiedział, że Rudo podzielił się doświadczeniami swojego kraju z krajami sąsiadującymi, takimi jak konflikt w Sudanie, który wymusił wybuch wojny 15 grudnia. Prawie osiem milionów ludzi opuściło swoje domy.

„Afryka niestety doświadczyła wielu krwawych konfliktów i wojen” – zauważył.

Odnosząc się do zniszczeń wojennych, Duda podkreślił „wysiłki dywersyfikacyjne”, mające na celu uporanie się z kryzysem wywołanym wojną i wpływem na światowy rynek żywności lub energii, zwłaszcza w przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu, co dotknęło także kontynent afrykański.

To pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Kenii.

„To ważny moment i zaszczyt, to nie jest tylko wizyta kurtuazyjna, to zwrócenie większej uwagi na współpracę gospodarczą na przyszłość” – oświadczył Duda, odnosząc się do relacji między obydwoma krajami.

W tym sensie Ruto zauważył podczas wizyty, że „zgodził się na współpracę w dziedzinie rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. (…) Nasz kraj jest bramą do rynku Wspólnoty Wschodniej. Afryka (EAC) i region mają największe porty.”

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku na listę problemów pogarszających bezpieczeństwo żywnościowe w Afryce i zagrożonych kryzysem dodano zakłócenia w łańcuchach dostaw i rosnące ceny podstawowych artykułów żywnościowych. Klimat, inne kwestie.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *