Polski rząd kończy transformację wraz z inauguracją Donalda Tuska i jego gabinetu

Polski rząd kończy transformację wraz z inauguracją Donalda Tuska i jego gabinetu

Nowy polski rząd objął urząd w środę, oficjalnie kończąc osiem lat dominacji nacjonalistycznej i ultrakonserwatywnej Partii Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Premier Donald Tusk i jego proeuropejski gabinet złożyli zaprzysiężenie przed konserwatywnym prezydentem Andrjezem Dudą, do tej pory sojusznikiem partii rządzącej.

Nowy prezydent, sprawujący urząd już w latach 2007–2014, w swoim pierwszym przemówieniu jako szef rządu obiecał przywrócenie Warszawie statusu partnera Unii Europejskiej (UE) po napiętych stosunkach utrzymywanych w czasie jego kadencji. Choć Duda może skorzystać z prawa weta wobec propozycji legislacyjnych „premiera”, zapowiedział w środę, że nie będzie sprzeciwiał się żadnej inicjatywie, którą uzna za „dobrą dla obywateli”.

Rzeczywiście, głowa państwa początkowo przekazała zadanie sformowania rządu ustępującemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który w poniedziałek został zmuszony do rezygnacji po tym, jak nie udało mu się zdobyć zaufania parlamentu, co otworzyło drzwi do powrotu Tuska.

„To ważny moment dla Polski. Do kraju wróciły praworządność” – oznajmił Tusk po zapewnieniu, że jego dojście do władzy przyspieszy proces otwierania funduszy europejskich dla kraju. Jak podano w środę, planuje spotkanie z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej i wyniki rozmów zapowiedziała, że ​​będzie znana wkrótce.

Zachęcać do przystąpienia Ukrainy

Były przewodniczący Rady Europejskiej (2014-2019) obiecał, że pomoc dla Ukrainy będzie priorytetem i będzie starał się promować akcesję Kijowa do dwudziestu siedmiu, przekonując węgierskiego prezydenta Viktora Orbána. Bardzo praktyczne”.

Tusk stanie na czele trójstronnej koalicji po przyjęciu we wtorek w parlamencie wotum zaufania bezwzględną większością partii centroprawicowych. Jednak głosowanie przygasło, gdy polski wiceprezydent Krzysztof Braun zaproponował w Izbie Chanukę, dziewięcioramienną świecę, upamiętniającą żydowskie święto świateł i gaśnicy. Brown, który twierdził, że chce jedynie położyć kres „aktom szatańskiego podboju”, został tymczasowo zawieszony w wypłacie wynagrodzenia, a prokuraturę powiadomiono o możliwym oskarżeniu o zakłócanie porządku publicznego podczas wydarzenia religijnego.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *