Polski rząd prosi prezydenta o ogłoszenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią | Międzynarodowy

Polski rząd prosi prezydenta o ogłoszenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią |  Międzynarodowy

Polski rząd we wtorek wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do ogłoszenia stanu wyjątkowego w dwóch prowincjach graniczących z Białorusią. Posunięcie to ma na celu powstrzymanie fali nielegalnej imigracji, która według premiera Mathewsa Moraviciego jest „finansowana i organizowana przez Mińsk”. [el presidente bielorruso, Aleksandr] Łukaszenka”. Stan wyjątkowy, który dotyczy około 200 wsi w woj. podlaskim i lubelskim, będzie trwał przez 30 dni i, według Moravików, zostanie wprowadzony natychmiast, jeśli wyrazi na to zgodę prezydent RP.

Dyrektor naczelny wyjaśnił na konferencji prasowej, że „spotkania i wyjazdy” będą ograniczone do nierezydentów w tych prowincjach. Moraviki przypomniał, że podobne decyzje zapadły już na Litwie i Łotwie. Polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński obiecał, że „nie będzie to kolidować z codziennym życiem sąsiadów i ich działalnością rolniczą”.

Więcej informacji

Według najnowszych informacji Polskiej Jednostki Nadzoru Granicznego w sierpniu doszło do ponad 3 tys. prób nielegalnego wjazdu na granicę polsko-białoruską. W poniedziałek polska straż graniczna odkryła istnienie siatki przestępczej przemycającej nielegalnych imigrantów z Białorusi. Agenci aresztowali trzy osoby, dwóch cudzoziemców i Polaka. Polski rząd niedawno zwiększył swój kontyngent wojskowy do ochrony granic w regionie i ma już około 2000 żołnierzy wspierających straż graniczną w jego obserwacji. Ponadto kraj rozpoczął budowę ogrodzenia o wysokości 2,5 metra wzdłuż 418-kilometrowej granicy między dwoma krajami.

Polskie władze spotkały się z krytyką organizacji praw człowieka za nieprzyjmowanie imigrantów i odmawianie odpowiedniej opieki medycznej osobom na granicy. Warszawa twierdzi, że imigranci są w gestii białoruskich władz.

Granice pod presją

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz teraz do EL PAÍS

Zapisz się tutaj

Granice Estonii, Łotwy i Litwy również doświadczają presji migracyjnej, ponieważ są bramami do UE z północnego wschodu dla migrantów opuszczających strefy konfliktu. W zeszłym tygodniu cztery kraje oskarżyły Łukaszenkę o wykorzystywanie imigrantów jako broni w „ataku hybrydowym”, który miał na celu destabilizację UE. W poniedziałek Polska ogłosiła, że ​​wyśle ​​policję w celu wzmocnienia kontroli granicznych na Litwie.

Stosunki między UE a Białorusią dramatycznie się pogorszyły od czasu zwycięstwa Łukaszenki w wyborach. Od tego czasu Unia Europejska nałożyła różne sankcje na byłą republikę radziecką. „Reżim Łukaszenki postanowił popchnąć tych ludzi [los inmigrantes] Próbując zdestabilizować Polskę, Litwę i Łotwę. Polska argumentowała również, że zachowanie Mińska było odwetem za decyzję Warszawy o udzieleniu azylu białoruskiej lekkoatletce Kristinie Simanuskiej, która odmówiła powrotu do domu podczas igrzysk w Tokio. Firma sportowa za pośrednictwem jego sieci społecznościowych.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *