Polski znosi ograniczenia po postępach infekcji i postępach szczepień

Kraków (Polska), 4 maja (EFE). – Polski rząd zezwolił na ponowne otwarcie centrów handlowych, sklepów z materiałami budowlanymi i ośrodków kultury od wtorku, a nowe codzienne przypadki Kovita zostały ograniczone do prawie 8% populacji.

W Polsce, zgodnie z ogłoszonym przez zarządcę pod koniec kwietnia kalendarzem „rozpadu gospodarki”, ponownie otwierają się wszystkie sklepy zlokalizowane w centrach handlowych, a uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych wracają na zajęcia stacjonarne i ponownie otwierają funkcjonalne muzea i ośrodki kultury.

Rządowy plan przewiduje możliwość powrotu do działalności gospodarczej bez żadnych ograniczeń do końca maja, a od następnego dnia nie będzie potrzeby noszenia maski, co pozwoli na otwarcie barów i restauracji ze stolikami za granicą, otwarte w kinach i teatrach na wolnym powietrzu oraz wznowienie zajęć bezpośrednich dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Dopuszcza się także spotkania rodzinne lub uroczystości do 25 osób.

Polska zgłosiła znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem, z ponad 35 000 nowych codziennych przypadków i 954 zgonami na początku kwietnia, przy gorszych statystykach pełnych epidemii dla mniej niż 10 000 nowych przypadków dziennie. Infekcje w ciągu ostatnich dziesięciu dni i 2296 nowych przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin i tylko 28 zgonów z Govt-19.

Do tej pory w Polsce podano około 12 milionów dawek wirusa, a trzy miliony obywateli zostało w pełni zaszczepionych, co stanowi 7,8% populacji.

National Vaccine Programme otwiera rejestrację online dla wszystkich mieszkańców Polski w wieku powyżej 34 lat.

W miniony weekend na głównych placach największych polskich miast powstały centra szczepień i nawet bez rejestracji Johnson & Johnson jest otwarty dla każdego, kto chce dostać lekarstwa.

Polska jest jednym z czterech krajów wybranych przez Europejską Agencję Leków (EMA) do rozpoczęcia badań klinicznych szczepionki Pfizer / Bioendech dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat – powiedział w miniony piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Walter Andrewsich.

W sumie w Polsce jest ponad 2,8 miliona przypadków koronawirusa i ponad 69 tysięcy przypadków Covita-19 lub 68 tysięcy zgonów.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *