Polski znosi ograniczenia po postępach infekcji i postępach szczepień

Kraków (Polska), 4 maja (EFE). – Polski rząd zezwolił na ponowne otwarcie centrów handlowych, sklepów z materiałami budowlanymi i ośrodków kultury od wtorku, a nowe codzienne przypadki Kovita zostały ograniczone do prawie 8% populacji.

W Polsce, zgodnie z ogłoszonym przez zarządcę pod koniec kwietnia kalendarzem „rozpadu gospodarki”, ponownie otwierają się wszystkie sklepy zlokalizowane w centrach handlowych, a uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych wracają na zajęcia stacjonarne i ponownie otwierają funkcjonalne muzea i ośrodki kultury.

Rządowy plan przewiduje możliwość powrotu do działalności gospodarczej bez żadnych ograniczeń do końca maja, a od następnego dnia nie będzie potrzeby noszenia maski, co pozwoli na otwarcie barów i restauracji ze stolikami za granicą, otwarte w kinach i teatrach na wolnym powietrzu oraz wznowienie zajęć bezpośrednich dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Dopuszcza się także spotkania rodzinne lub uroczystości do 25 osób.

Polska zgłosiła znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem, z ponad 35 000 nowych codziennych przypadków i 954 zgonami na początku kwietnia, przy gorszych statystykach pełnych epidemii dla mniej niż 10 000 nowych przypadków dziennie. Infekcje w ciągu ostatnich dziesięciu dni i 2296 nowych przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin i tylko 28 zgonów z Govt-19.

Do tej pory w Polsce podano około 12 milionów dawek wirusa, a trzy miliony obywateli zostało w pełni zaszczepionych, co stanowi 7,8% populacji.

National Vaccine Programme otwiera rejestrację online dla wszystkich mieszkańców Polski w wieku powyżej 34 lat.

W miniony weekend na głównych placach największych polskich miast powstały centra szczepień i nawet bez rejestracji Johnson & Johnson jest otwarty dla każdego, kto chce dostać lekarstwa.

Polska jest jednym z czterech krajów wybranych przez Europejską Agencję Leków (EMA) do rozpoczęcia badań klinicznych szczepionki Pfizer / Bioendech dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat – powiedział w miniony piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Walter Andrewsich.

W sumie w Polsce jest ponad 2,8 miliona przypadków koronawirusa i ponad 69 tysięcy przypadków Covita-19 lub 68 tysięcy zgonów.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *