Polskie miasto, które wyłoniło się z kopalni, chce znów być uzdrowiskiem

Jastrzębie-Zdrój, w południowej Polsce. Był symbolem zmagań górniczych z rządami komunistycznymi na początku lat osiemdziesiątych

FJ Callaro Jastrepi Stroze

Hasło „Nie ma wolności bez jedności” przekroczyło granice Polski i jego zmagania związkowe pod przewodnictwem Solidarnoja (jego historia zaczęła się w stoczni gdańskiej), które do dziś odbija się echem w rozwijającej się Polsce, a reżim komunistyczny nie zapomniał o górnictwie. zmagania. Pełną parą z Brukselą, od sądownictwa po zmiany klimatyczne, polski premier Mathews Moravici uczcił w ostatni piątek w Jastribi 41. rocznicę porozumienia Jastribi z liderem historycznego polskiego związku Solidarnoy, Piotrem Dudą. -Satraj (w południowej Polsce), prekursor upadku komunizmu.

W 1980 r. Górnośląskie miasto było miejscem masowych strajków w sektorze górniczym, które zmusiły komunistyczny rząd do podjęcia działań, od podwyżek płac po wolne weekendy, aby poprawić warunki pracy górników. „Solidarność pojawiłaby się, gdyby kopalnie nie strajkowały, a inne huty nie strajkowały? Nie sądzę. Oczywiście nie wiemy, ale to prawda, że ​​jeden zakład po drugim powstawał na podobnych stanowiskach; miejsce powstania Solidarności, którego władze nie mogą już zgasić” – powiedział w przemówieniu pod pomnikiem wzniesionym na znak protestu premiera Moraviki.

Poświęcona uzdrowiskom od lat 60. XIX wieku, z małego miasteczka liczącego nieco ponad 5000 mieszkańców w połowie XX wieku, kopalnia Jastrzębie Zdrój rozrosła się prawie do zera. Na granicy z Czechami stało się jednym z miast o najwyższych dochodach na mieszkańca (90 000 osób) w kraju od trzech dekad.

Na przełomie lat 60. i 70. rozpoczęto budowę kopalń, w sumie pięciu, oraz poprawę warunków mieszkaniowych dla przesiedleńców z innych regionów, inspirowanych lepszymi warunkami pracy. W ciągu ostatniej dekady stopa bezrobocia w mieście spadła z 8,9% do 5,7%. Obecnie w kopalniach pracuje ponad 20 000 mieszkańców miast

„Więcej niż jedna osoba tutaj traci komunizm”

Zaciąża jednak na przemianach gospodarczych regionu, który nie widział innego horyzontu niż dziedziczny krajobraz przeszłości. – Niejedna osoba tutaj traci komunizm – powiedziała burmistrz Anna Hedman. Nic dziwnego, że naczelnik upierał się, że „w czasach komunizmu górnicy zarabiali dużo pieniędzy i osiedlali się tutaj”. „Wyższe płace i bezpieczeństwo pracy w branży zmniejszają kreatywność ludzi i sprawiają, że niechętnie zakładają oni własne firmy. Ponieważ są uzależnieni od przemysłu wydobywczego, mąż i model pracy oraz żona pracująca jako gospodyni domowa przyczyniają się do zaludnienia tego obszaru, ” on dodał.

Węgiel koksujący – wykorzystywany do produkcji stali i większość w gminie – został uznany za surowiec strategiczny dla UE, więc oczekuje się, że zmiany będą przebiegać wolniej niż węgiel. Choć horyzont to rok 2050, burmistrz miasta chce wykorzystać Fundusz Sprawiedliwej Transformacji do dywersyfikacji lokalnej gospodarki. Jednak otwarcie nowych kopalń i nowych koncesji wydobywczych przez polskie władze, według europejskich źródeł gazety, zostało przeznaczone na zupełnie nowy obszar Just Transition Fund o wartości 17 17,5 mld w globalnym budżecie. I kluczowy element Zielonego Traktatu dla Terenów Górniczych, nie docierający do Górnego Śląska.

Od rady miejskiej starali się teraz odzyskać status miasta uzdrowiskowego, stan utracony w 2007 roku, aby zdywersyfikować gospodarkę w obliczu możliwego załamania się górnictwa. Według The Lancet miasto ma jedną z siedmiu najwyższych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza w Europie.

Tylko alternatywne finansowanie

Miasto chce wspierać górników, którzy zmuszeni są do relokacji fabryk, powstaną na tym terenie firmy nowych technologii, a oferta usług turystycznych związanych z gorącymi źródłami zostanie znacznie poszerzona. „Problemem jest otwieranie nowych kopalń i brak możliwości zablokowania koncesji w Ministerstwie Klimatu.

Dokładnie w tym tygodniu kopalnia Drove świętowała 100 dni nielegalnej działalności, która pod przewodnictwem agencji państwowej Fidżi bezskutecznie próbowała zakomunikować, że węgiel brunatny dostarcza % energii elektrycznej w Polsce do elektrowni w regionie. Ponad 70% polskiej fazy elektroenergetycznej zależy od polskiego czarnego złota. Czechy, położone w województwie dolnośląskim lub rejonie południowo-zachodniej Polski, kilka kilometrów od granicy Drezna i Czech, oskarżają kopalnię o odprowadzenie wody.

Nie ma zgody co do polskiego planu ratunkowego

Matką wszystkich wojen, przynajmniej polskiej gospodarki, jest finansowanie z programów odbudowy epidemii, a jeśli w końcu zostanie zatwierdzona, Warszawa może pożyczyć nawet 23 000 mln euro dotacji i 34 000 mln euro. Komisja Europejska, która zatwierdziła plany przedłożone przez 18 państw członkowskich, niechętnie daje zielone światło polskiemu planowi naprawy. Główna przeszkoda: poszanowanie praworządności i nadrzędnej polityki gwarantującej wyższość prawa europejskiego nad w szczególności prawem krajowym

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *