Polskie siły lądowe zakupiły 300 000 pocisków kal. 155 mm w celu zwiększenia swoich rezerw.

Polskie siły lądowe zakupiły 300 000 pocisków kal. 155 mm w celu zwiększenia swoich rezerw.

W ramach Programu Krajowej Rezerwy Amunicji Federacja PGZ Amunija i Polskie Zakłady Zbrojeniowe podpisały umowę o zarządzanie. Dostarczyć polskim siłom lądowym blisko 300 000 pocisków 155 m. Kontrakt jest wart 11 miliardów złotych (około 2 795 181 950 dolarów) i będzie realizowany w latach 2024-2029.

Podpisana 22 grudnia umowa wykonawcza jest efektem zawartej 1 czerwca br. umowy ramowej, na mocy której do 2029 roku planowane jest zaopatrzenie polskich wojsk lądowych w milion sztuk amunicji różnych typów i kalibrów.

– podała Grupa PGZpodpisana niedawno umowa nie jest pierwszą umową na dostawę amunicji 155 mm realizowaną przez spółki Grupy PGZ. W 2022 roku spółki Domeny zawarły wieloletnią umowę, którą ZM Dezamet SA zawarł w 2019 roku.

Jedną z najważniejszych cech zespołu PGZ jest długoterminowe planowanie i prognozowanie, które pozwala na długoterminową pracę. „…zawarcie umowy ramowej zapoczątkowało zmianę umów na dostawy amunicji dla Agencji Uzbrojenia, co pozwoliło spółkom PGZ-Konsorcjum Amunicja planować cykl produkcyjny i kontynuować planowanie długoterminowych wzrostów . Wielkość produkcji. Dzięki temu skład amunicji PGZ będzie dostarczał Wojsku roczne ilości amunicji większe niż wszystkie zamówienia otrzymane od Wojska w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Polska, podobnie jak inne kraje europejskie, podejmuje wysiłki na rzecz poprawy zdolności swojego sektora obronnego, co stało się widoczne z czasem po przedłużającym się konflikcie na Ukrainie. Amunicja artyleryjska wszystkich rodzajów, a zwłaszcza 155 mm, jest kupowana przez tak różnorodne kraje, jak Polska, Niemcy i Finlandia. Kraje te wprowadziły niedawno zamówienia i usprawnienia w swoich łańcuchach produkcyjnych, myśląc o perspektywie krótko- i średnioterminowej, samowystarczalności i dalszej pomocy dla Ukrainy.

W związku z tym Sébastien Sualek, Prezes Zarządu PGZ SA, powiedział: „…Dzięki ostatnim inwestycjom w infrastrukturę, linie produkcyjne i zwiększonemu zatrudnieniu udało nam się znacząco zwiększyć nasze moce produkcyjne. To nasza odpowiedź na wymagania rynku amunicyjnego wskazane przez Wojsko Polskie i zagranicznych kontrahentów. Od wybuchu wojny na Ukrainie gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na amunicję, zwłaszcza artyleryjską.

Spółka podkreśliła także, że nowy model umożliwia spółkom z grupy realizację wieloletniej umowy ramowej. „…planować optymalnie zarówno bieżącą realizację zleceń, jak i średnio- i długoterminowe inwestycje niezbędne do obsługi rosnącego portfela zamówień od kontrahentów krajowych i zagranicznych…”.

Konsorcjum PGZ liczy na sfinalizowanie w nadchodzących miesiącach kolejnych kontraktów na amunicję kalibru 155, ale także na amunicję moździerzową 120 mm i czołgową. Projekty te obejmują na przykład współpracę z partnerami zagranicznymi w zakresie modułowej technologii ładowania. „…budowanie potencjału instytucji rządowej jest gwarancją zaopatrzenia i odpowiedniego wsparcia sił zbrojnych, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa narodu…”.

Grupa PGZ stwierdziła, że ​​w nadchodzących latach jest w stanie zwiększyć swoje moce produkcyjne, w związku z czym będzie dążyć do jak najszybszego sfinalizowania kolejnych kontraktów menadżerskich zarówno na moździerz kal. 155 mm, jak i amunicję czołgową kal. 120 mm.

Zdjęcie na okładce: MinObr Polska

Możesz być także zainteresowany: Pierwsze zdjęcia potwierdzają, że Ukraina używa w walce nowego drona UJ-25 Skyline

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *