Pomimo subtelnego występu sędziowie wyznaczyli punkt zwrotny w Katarze 2022

Stephanie Frappart z Francji przeszła do historii, zostając pierwszym sędzią w meczu Pucharu Świata mężczyzn.fff zdjęcie

Erendera Palma Hernandez

Gazeta La Jornada
piątek, 23 grudnia 2022, s. 10

Francuska Stéphanie Frappart była rzezimieszką za to, że została włączona do arbitrażu. Z sześciu gwizdków wydanych przez FIFA na Katar 2022 tylko Europejczyk prowadził mecz na Mistrzostwach Świata. Jednak udział pozostałych pięciu sędziów, od sędziego asystenta wideo lub jako asystentów drużyny, miał wpływ na rozwój kobiet jako sędziów piłkarskich.

Frappart jest dobrze skonfigurowany. Ona i reszta dziewcząt, niektóre z nich mniej widoczne, miały nowy początek w historii futbolu. To było przesłanie integracyjne, a teraz konieczne jest, aby więcej kobiet się przygotowało, ponieważ będzie więcej (możliwości)powiedziała była meksykańska gubernator Lucila Venegas, która prowadziła Mistrzostwa Świata Kobiet i Igrzyska Olimpijskie.

W kraju, w którym nadal panuje męska opieka, a kobiety spotykają się z dyskryminacją, Frappart wymierzył sprawiedliwość w pojedynku między Kostaryką a Niemcami, odpowiadającym fazie grupowej.

Był to jedyny mecz prowadzony przez jednego z trzech gwizdków środkowego obrońcy branych pod uwagę przez FIFA w tym turnieju, poza tym, że trio sędziowskie składało się z kobiet.

Pozostali sędziowie, którzy również byli w Katarze, Salima Mukansanga z Rwandy i Yoshimi Yamashita z Japonii, pełnili funkcję sędziów czwartych w meczach pierwszej rundy, po ogłoszeniu turnieju.

Chociaż jej udział był utrzymywany w tajemnicy, Karen Diaz z Meksyku również przeszła do historii, będąc częścią pierwszego męskiego składu grupy trofeów. Tricolor był asystentem w meczu pomiędzy Kostaryką a Niemcami oraz rezerwowym w trzech innych meczach fazy grupowej.

To News Pak z Brazylii i Kathryn Nesbitt ze Stanów Zjednoczonych wykazywały największą aktywność, chociaż pojawiały się rzadziej. Back był także asystentem Frapparta w meczu kobiet w reprezentacji, a także czterokrotnie działał jako asystent VAR. Jego nazwisko pojawiło się jako rezerwowy asystent w czterech innych meczach, w tym meczu o trzecie miejsce pomiędzy Chorwacją a Marokiem, a także meczu fazy grupowej pomiędzy Meksykiem a Polską.

Amerykanin Nesbitt zanotował 11 wślizgów w Katarze, pracując z systemem VAR w ośmiu meczach, będąc asystentem w jednym meczu i rezerwowym w dwóch innych.

To tak, jak kiedy wynaleziono koło, wszyscy byli zdumieni, a potem stało się to codziennością. Każdy z zaproszonych jurorów dał z siebie wszystko. Zrobili coś, z czego nie mogłem żyć (kiedy byłem aktywny), ale cieszę się, że Frappart sięga po coś, co wydawało się tak odległe. W meczach mężczyzn na pewno zobaczymy więcej kobiet (gwiżdżących).— zauważył Venegas.

W tej chwili kolejna Meksykanka rozpoczyna swoją przygodę w elitarnych ligach piłkarskich. Centrum Pucharu Świata kobiet Katja Etzel García została wybrana na Australię i Nową Zelandię i będzie jej towarzyszyć doświadczone asystentki Karen Diaz, Enidina Caudillo i Sandra Elizabeth Ramirez, które zadebiutowały w 2019 roku.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.