Porozmawiajmy o Polsce – Levante-EMV

Nie miałoby sensu pisać do walenckiego czytelnika z 60-tysięcznej populacji polskiej. Niektóre hiszpańskie zabytki zostały zredukowane do wskaźnika Camino del Santiago, który reprezentuje odległość 4031 km (trzy czwarte nowoczesnych jezdni) od rynku głównego, wtopionego w okno aż do starego bankomatu Santander. Do sprzedania w sklepach Kwiaciarnia i Fuente Primavera Woda Mineralna – Oficjalny dostawca Requena dla wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce. Nawet kupując hiszpańskie wino – wina chili nie są tanie, bo są tanie – sprzedawca, który pomagał mi szukać między półkami, zatrzymał się na chwilę przed etykietą na butelce z napisem „Portugalia”: „Czy to nie hiszpański?” Ale jesteśmy w Przemyślu, mieście na granicy z Ukrainą, gdzie Walencka Fundacja od półtora miesiąca prowadzi Razem dla Życia, której miarą jest przyjmowanie dzieci i ratowanie do tego wysiedlonych przez wojnę rosyjską. dzień. Właściwie pierwszym językiem, którym mówiłem na stacji kolejowej w tym mieście, był walencki, a kiedy zgadzam się z niektórymi kobietami, które niedawno przyjechały, wita mnie organizacja pozarządowa Valencia.

Tutaj prowizoryczne schronisko, które jednorazowo przyjęło ponad 5000 osób, było widziane przez niektóre sewilskie kobiety, które zorganizowały podróż do Hiszpanii płatnym autobusem – przez Razem dla Życia. Osobiście pielęgnują i wyrażają opinię, że „nie wiemy, co mamy”. W rzeczywistości nie mamy codziennych narzekań, gdy widzimy, jak inni Europejczycy ograniczają swoje życie do wspólnego spania w starym centrum handlowym bez okien. Długo oczekiwana wartość bycia w domu jest odtwarzana nie tylko wśród uchodźców, ale także przez wolontariusza z Walencji, który zapytany o to, co powiedział, gdy był w depresji: „Jak mogę tęsknić za paellą.

Osobiście muszę powiedzieć, że żałuję, że nie zauważyłem żadnego znaku UE – jedynie flagi przywiezione przez wolontariuszy z poszczególnych krajów, aby łatwiej było je zidentyfikować jako możliwe miejsca. . Poza ochroną – strzeżoną przez policję i wojsko – wszystko w tym ośrodku to woda lub żywność dla uchodźców, wolontariuszy i kierowców, od opieki nad zwierzętami po wielu, którzy nie zostawiają swoich zwierząt domowych, zapewniane przez innych wolontariuszy, z których wielu jest wolontariuszami. , We współpracy z lokalnymi kupcami. Ponieważ żadna duża organizacja nie przybyła do tego wielkiego centrum jedności; Nie ma Czerwonego Krzyża, UNICEF czy UNHCR. Tak więc w tym samym Przemyślu – oczywiście w wielu zakątkach – Unia Obywateli Bez Granic, Wielojęzyczna i Humanistyczna oddaje się dobrej i bardzo potrzebnej sprawie swoimi osobistymi zasobami, nie czekając na publiczne działania. Podobnie jak autorka tych wersów, jest to przestrzeń egalitarna, w której tylko spaniel pojawia się w masce, gdy nikt jej nie nosi. Krótko mówiąc, Europa to miejsce pokoju i idea wolności słowa. Społeczność, w której dusza upada na ziemię, gdy inni, tacy jak nasz Uniwersytet w Walencji, trzymają się utrzymywania relacji z instytucjami reżimu przestępczego. Putin.

Tymczasem polski rząd został zdemonizowany za sprzeciwienie się deportacji uchodźców z Morza Śródziemnego w 2015 r. – potem zrobiła to Unia Europejska – i okrzyknięty w 2021 r. za zamknięcie granicy w odpowiedzi na ludzkie fale na Bliskim Wschodzie. Wykonany sztucznie drukiem rosyjskim przez Białoruś, dziś jest małą furtką, jeśli coś pożyczy. Niewiele mówi się o tym, że Polska otworzyła swoje drzwi dla milionów Ukraińców opuszczających wojnę.

Polska, tradycyjnie oskarżana o korzystanie z pomocy europejskiej, nie wykorzystała przymusowych kar ze strony instytucji europejskich na swoją niefortunną reformę sądownictwa, wpisując codziennie milion euro do funduszy socjalnych. Jednocześnie, kontynuując dyskusję o tym, jak sfinansować lub wesprzeć przyjęcie prowadzone przez Polaków z UE, kraj ten płaci za ogromne koszty społeczne wykorzystywane w swoich własnych dochodach.

Pomimo wszystkich złych wieści dla niektórych polityk państwowych, jest to kraj z jednym obywatelem, który okazał się wzorem do naśladowania dla swoich sąsiadów, oczekując nawet pierwszej pomocy, jakiej może udzielić ich rząd i jest otwarty na wzajemne zrozumienie. Aktualne doświadczenia współistnienia. Wszystko to pomimo utrzymujących się na przestrzeni lat wielu wahań z Ukraińcami ze względu na problemy konfliktów historycznych. W rzeczywistości kolejna porażka Kremla przyczyniła się do ostatecznego pojednania polsko-ukraińskiego, które nastąpiło po Soborze Watykańskim II i kompromisie francusko-niemieckim w latach pięćdziesiątych, kończąc nową i decydującą fazę konstrukcji europejskiej. .

Polska jest tam, gdzie jest dzisiejsza Europa. Ale jednocześnie UE jest regionem, o którym mówi się jako o stronie trzeciej.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.