Posłowie do PE twierdzą, że korzystanie z oprogramowania szpiegującego w Polsce jest niezgodne z prawem

Ta treść została opublikowana 21 września 2022 – 13:47

Warszawa, 21 września (EFE) – Eurodeputowani, członkowie Komisji Śledczej PEGA, oświadczyli, że dostarczanie przez polski rząd oprogramowania szpiegowskiego takiego jak Pegagus narusza prawo i tworzy nieistniejącą praktykę. powinna opierać się na kwestiach bezpieczeństwa narodowego.

„Moim zdaniem nie ma realistycznej sytuacji, w której bezpieczeństwo narodowe wymaga użycia wysoce inwazyjnego oprogramowania szpiegującego, takiego jak Pegasus, przeciwko politykom opozycji, prokuratorom i prawnikom” – powiedział przewodniczący Komisji Jeroen Leiners na konferencji prasowej w środę.

„Wykorzystano różne metody monitorowania różnych osób, zwłaszcza przeciwników politycznych. Ponadto naruszono prawo europejskie. To kolejny przykład kryzysu praworządności.

Komisja śledcza PEGA bada przypadki użycia programów szpiegowskich typu Pegasus w krajach europejskich, a od poniedziałku do środy Polskę odwiedziła delegacja.

Lenaers powiedział, że podczas dwudniowej podróży do Polski posłowie uczestniczyli w 10 spotkaniach z Senatem (izba wyższa polskiego parlamentu), Najwyższą Izbą Kontroli, ofiarami spyware, dziennikarzami i ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa.

Według śledztwa przeprowadzonego przez kanadyjską grupę Citizen Lab, pierwsze użycie oprogramowania szpiegującego Pegasus w Polsce miało miejsce w 2018 roku. TVN24 ujawnił, że kanał telewizyjny został kupiony przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w 2017 roku. Fakt ten został później potwierdzony w raporcie Wysokiej Izby Kontroli.

Pomimo zaproszenia urzędników państwowych do dyskusji na temat wykorzystania „spyware” w Polsce, Lenaers upierał się, że żadna z władz centralnych nie chce współpracować.

„To pokazuje, że ten rząd nie ceni demokratycznej kontroli i dialogu z demokratycznie wybranymi przedstawicielami” – podsumował.

Większość państw członkowskich UE używa różnych programów szpiegujących, ale działają one zgodnie z jasno określonymi zasadami, zgodziła się sprawozdawczyni grupy, Sophia in 'de Veldt (Aktualizacja).

In 't Veld dodał, że na początku listopada komisja opublikuje raport z wyników śledztwa PEGA.

„Obejmie całą UE, ale zapewniam, że będzie mocny rozdział dotyczący sytuacji w Polsce. Po 3 dniach w Polsce z przykrością stwierdzam, że moje oczekiwania co do usprawnień, które wprowadzi obecny rząd są prawie zerowe. Widać wyraźnie, że nie ma woli politycznej. Ten system jest wymierzony przeciwko obywatelom. „Praca nie jest dziełem przypadku, ale projektem”, powiedziała Sophia de Veldle.

Szef PEGA powiedział, że grupa NSO potwierdziła w lipcu, że 14 państw członkowskich UE zakupiło oprogramowanie szpiegujące podczas produkcji Pegasusa, a licencje dwóch z nich zostały cofnięte, nie ujawniając szczegółów tych państw.

Jednocześnie posłowie skrytykowali zespół NSO i rząd Izraela za niewystarczającą pomoc w śledztwie PEGA.

„NSO może działać na terenie Unii Europejskiej, prowadzić swoje finanse przez Luksemburg, sprzedawać swoje produkty do 12 państw członkowskich, produkty wykorzystywane do łamania praw obywateli Europy i naruszania demokracji Unii Europejskiej, a mimo to NSO nie jest zobowiązana. „Izrael jest krajem przyjaznym i sojusznikiem. Proszę o natychmiastowe przekazanie tych informacji. Proszę” – powiedziała Sofia de Veld dla EFE

lo-rz/ag

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.