„Postawmy sprawę jasno, Ukraina nie zamierza teraz przystąpić do NATO”

„Postawmy sprawę jasno, Ukraina nie zamierza teraz przystąpić do NATO”

Chociaż wynik wojny wydaje się nieprzewidywalny, Kijów twierdzi, że jest teraz dobrze uzbrojony militarnie.

Prezydent Francji Emmanuela Macrona, odrzucono dziś, że sojusznicy osiągną porozumienie w sprawie wejścia Ukrainy do NATO na szczycie w Wilnie w lipcu przyszłego roku. „Bądźmy szczerzy. Nie sądzę, aby na szczycie wileńskim sojusznicy osiągnęli konsensus w sprawie pełnej integracji Ukrainy z sojuszem” – powiedział Macron na Globalnej Konferencji Bezpieczeństwa (GLOBSEC) w Bratysławie.

Dla Macrona zamiast przynależności do NATO powinien mówić o solidnych i powszechnych gwarancjach bezpieczeństwa, „coś w połowie drogi między sojuszem a tym, co daliśmy Izraelowi”. Wyjaśnił, że nie chodzi mu o „coś w rodzaju pakietu budapeszteńskiego, który najwyraźniej nie działa, ale o konkretne i wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa w ramach wielostronnych”.

Chociaż zakończenie wojny wydaje się mało prawdopodobne, Macron twierdzi, że Ukraina jest teraz dobrze uzbrojona militarnie. Dla prezydenta Francji jasne jest, że w przypadku zawieszenia broni lub impasu w konflikcie, „Czas jest po stronie Rosji” Ustępstwo terytorialne w zamian za pokój „osłabiłoby nas wszystkich”.

Macron, który powiedział, że był zaskoczony walecznością Ukraińców i niechęcią Rosji do sankcji, przyznał, że prezydent przebudził NATO, które kilka lat temu ogłosił śmiercią mózgu. Władimir Putin.

Macron odpowiedział podczas tury pytań, z jaką szybkością można przeprowadzić dochodzenie w sprawie Putina w sprawie zbrodni wojennych, było to na czas, a ramy prawne muszą zostać wyjaśnione, a wszystkie dowody muszą zostać udokumentowane, ale jeśli w nadchodzących miesiącach otworzy się okno do negocjacji, potrzebny jest partner, a dziś w Putinie.

Macron doprawił swoje przemówienie inspiracjami europejskimi. Powiedział, że europejski system obronny jest „niezbędny” dla długoterminowej żywotności grupy, aczkolwiek w ramach NATO. „Jedno nie wyklucza drugiego, ale to od nas, Europejczyków, zależy, czy będziemy się bronić w przyszłości” – dodał.

Z tego powodu zwrócił się do krajów UE o zwiększenie zakupów europejskich produktów obronnych w celu wzmocnienia wspólnego przemysłu. „Kiedy widzę, że niektóre kraje kupują dużo swoich wydatków na obronę od krajów spoza Europy, mówię im:„ Przygotuj się na problemy jutra ”- powiedział Macron, nie odnosząc się do Niemiec. Decyzja Niemiec o zakupie samolotów F-35 Stealth od USA spotkała się z krytyką we Francji. Bundeswehra zamierza wykorzystać je do zastąpienia starzejącej się floty Tornado.

Musimy wykorzystać ten moment, aby produkować więcej w Europieprzedyskutować wspólną obronę powietrzną i odstraszanie nuklearne”, nalegał Macron, coś, czego zawsze bronił, ale co się nie zmaterializowało z powodu niechęci jego sąsiadów, w tym Niemiec.

Jednak Macron zwołał 19 grudnia międzynarodową konferencję w Paryżu, aby rozwiązać te problemy.

’Mea culpa’

Macron wykorzystał swój czas na forum w Bratysławie, w którym uczestniczyły tłumy z Europy Wschodniej i Bałkanów Zachodnich, aby ogłosić „me culpa” za słabą obecność jego kraju w tych regionach. „Wielu ludzi uważa, że ​​Francja jest arogancka lub że zwróciła się przeciwko nim, ale to nieprawda, nie powinno być podziału na„ starą Europę ”i„ nową Europę ”- powiedział. Czas, kiedy Ameryka prowadziła wojnę w Iraku między krajami, które wspierały rywalizację.

„Niektórzy ludzie mówili, że straciliśmy szansę na milczenie. Myślę, że straciliśmy również szansę na wysłuchanie go. Ten czas się skończył” – powiedział Macron. Odniósł się do komentarzy ówczesnego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca z 2003 r., że krajom Europy Wschodniej, które w tamtym roku stanęły po stronie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w inwazji na Irak, sprzeciwiali się niektórzy kluczowi zachodni sojusznicy. Między innymi Francja i Niemcy przegapiły „dobrą okazję do zachowania spokoju”.

Wypowiedź ta zszokowała kraje Europy Wschodniej i przyczyniła się do utrzymującej się nieufności wśród nowych członków UE, która powróciła wraz z początkiem wojny na Ukrainie, dzieląc zwolenników dialogu z Rosją i poparcia dla bezpieczeństwa zbrojnego Ukrainy.

Rzeczywiście, po inwazji wschodnie kraje UE, takie jak Polska, krytykowały Macrona za otwieranie kanałów komunikacji z Putinem lub za mówienie, że Rosji „nie wolno poniżać” podczas międzynarodowych wysiłków na rzecz zakończenia konfliktu.

Jeśli chodzi o rozszerzenie Unii Europejskiej, jedną z najbardziej uporczywych kwestii na forum z silną obecnością krajów kandydujących, Jednocześnie Macron nalegał na rozszerzenie i odnowienie Unii Europejskiej. „Trzeba znaleźć kilka form i określić cel każdej z nich. Tylko tak można spełnić rozsądne oczekiwania Bałkanów Zachodnich, Mołdawii i Ukrainy” – powiedział.

Rozszerzenie NATO na Pacyfiku było mniej dwuznaczne. „NATO jest sojuszem północnoatlantyckim. Moja odpowiedź na ekspansję w Azji brzmi: nie”.

Według kryterium

Schemat zaufania

Ucz się więcej

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *