Poszybował na odległość 6,23 m i po raz siódmy pobił własny rekord świata: imponujący skok Armanda Duplantisa

Poszybował na odległość 6,23 m i po raz siódmy pobił własny rekord świata: imponujący skok Armanda Duplantisa
Nowy rekord świata Armanda Duplantisa w skoku o tyczce

Niedawno sportowiec ze Szwecji stał się jednym z najlepszych sportowców na świecie. Armanda Duplantisaobecny mistrz olimpijski w skoku o tyczce, został mistrzem Diamentowej Ligi w Eugene w USA i zrobił to z Nowy rekord świata w tej dyscyplinie.

Po raz siódmy w ciągu ostatnich trzech lat Mondo Skokiem na odległość 6,23 m pobił swój własny rekord. Szwed podczas zawodów wystartował znakomicie: już w pierwszej próbie przekroczył noty 5,62, 5,82 i 6,02. Dzięki temu rekordowi został faktycznie ogłoszony zwycięzcą zawodów, bo Filipińczykowi Ernestowi Johnowi Obianie nie udało się dobiec do ostatniego miejsca.

Po skokach na odległość ponad sześciu metrów Duplantis zdecydował się skoczyć bezpośrednio po swoim rekordzie. Kiedyś zdecydował się rzucić Pole Haywarda Zaczął klaskać, czekając na kolejny historyczny moment w karierze europejskiego sportowca. Po bieganiu i skakaniu, Armand wspiął się na drążek, który się trzęsł, ale pozostał na miejscu, zostawiając nowy ślad..

23-latek, który w tym roku zdobył złoto na Pucharze Świata w Budapeszcie, zaraz po wylądowaniu na macie, zaczął szaleńczo biegać, aby uczcić kolejny kamień milowy w swojej sportowej karierze. „Ten tor w Eugene ma historię, ale ma też nowoczesny akcent” – Mondo wyjaśnił tor, na którym w 2022 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata.

„Tor jest naprawdę szybki, publiczność i energia są świetne. To wszystko, czego potrzebuję, aby móc pobić rekord świata.

Duplantis pobił własny rekord, skacząc na odległość 6,23 m (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

„Mam nadzieję, że będę w stanie nadal dobrze skakać i skakać wyżej niż dzisiaj, ale teraz tak naprawdę nie myślę o niczym innym, jak tylko cieszyć się tą chwilą i cieszyć się tym, co właśnie zrobiłem. Kocham skoki o tyczce i kocham to odkąd pamiętam było niewiele. Dwukrotny mistrz Europy dodał: „Jeśli „udałoby mi się wznieść skok o tyczce na inny poziom i przyciągnąć jak najwięcej oczu, skacząc naprawdę wysoko i robiąc ciekawe rzeczy, to jest niesamowite”.

Kariera Duplantisa to maraton. Z siedmiu rekordów świata, jakie posiada, pięć dotyczyło zawodów w hali, a dwa na świeżym powietrzu, szczególnie w Eugene, tradycyjnym obiekcie międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych. Pierwszy raz najlepszy wynik uzyskał 8 lutego 2020 r.: podczas Pucharu Kopernika w Toruniu wywalczył 6.17 metra, przekraczając o jeden centymetr wynik Francuza Renauda Lavillenie (6,16), działającego od 2014 roku.

W następnym tygodniu przybył na spotkanie w Glasgow 6.18 metr. Osiągnięcie tego musiało zająć ponad dwa lata (marzec 2022 r.). 6.19W spotkaniu, które odbyło się w Belgrano, aby kontynuować swoją historyczną passę. Zaledwie 13 dni później na Halowych Mistrzostwach Świata w serbskim mieście skoczył 6.20.

Do 6.21 Dotarła do finału Pucharu Świata w plenerze w Eugene w USA (24 lipca 2022), a potem podniosła się o kolejny centymetr (6.22) na początku tego roku, 25 lutego, podczas All Star Perch w Clermont-Ferrand we Francji. W ten sposób po niemal siedmiu miesiącach Duplantis po raz siódmy pobił rekord, który zdawał się nie trwać wiecznie.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *