Potępiając antysemityzm polskich nacjonalistów

Potępiając antysemityzm polskich nacjonalistów

Urzędnicy polskiego i izraelskiego rządu potępili w sobotę antysemicki incydent z udziałem polskich nacjonalistów skandujących „Śmierć Żydom” podczas polskiego Dnia Niepodległości.

Uczestnicy marszu podpalili także kopię średniowiecznego dokumentu chroniącego Żydów i ich prawa na ziemiach polskich. Do publicznego wyrażania nienawiści doszło w czwartek w centrum Kalisza, podczas uroczystości narodowych.

Liderzy wydarzenia nazywali także gejów „syjonistami” i „wrogami Polski”, których należy wydalić.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński wyraził w sobotę nadzieję, że „osoby, które zorganizowały haniebny i skandaliczny wiec w Kaliszu 11 listopada, poniosą konsekwencje prawne”.

Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid pochwalił „jednoznaczne potępienie” polskich władz i powiedział, że ludność żydowska „oczekuje, że polski rząd będzie działał bez żadnych ustępstw wobec tych, którzy uczestniczyli w tym szokującym przejawie nienawiści”.

„Przerażający incydent antysemicki w Polsce przypomina wszystkim Żydom na całym świecie o potędze nienawiści, która istnieje na świecie” – powiedział Lapid.

Wpływowy Kościół katolicki w Polsce również zdecydowanie potępił przejawy nienawiści.

Biskup Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski, zauważył, że „takie stanowiska nie mają nic wspólnego z patriotyzmem”.

„Podważają godność naszych braci i niszczą porządek społeczny i pokój. „Jest to bezpośrednia sprzeczność z Ewangelią i nauką Kościoła” – stwierdził Markowski.

W ostatnich latach obchody Dnia Niepodległości w Polsce zostały przyćmione przez wydarzenia organizowane przez grupy skrajnie prawicowe.

Największy miał miejsce w czwartek w Warszawie. Burmistrz miasta starał się temu zapobiec, argumentując, że stolica Polski nie jest miejscem na „faszystowskie hasła”. Zakaz uzyskał poparcie sądu, ale skrajnie prawicowy rząd Polski nadał marszowi status oficjalnego święta, co jest najnowszym przykładem nacjonalistycznych władców próbujących zdobyć poparcie grup ekstremistycznych.

Przez stulecia Polska była jedną z najbardziej przyjaznych dla Żydów krain, a królowie zapewniali im ochronę po ucieczce przed prześladowaniami na ziemiach niemieckich.

Społeczność żydowska w Polsce stała się w XX wieku jedną z największych w Europie, a tuż przed II wojną światową populacja Żydów w kraju liczyła około 3,3 miliona. Większość z nich została zamordowana przez nazistowskie Niemcy podczas Holokaustu. Obecnie społeczność jest bardzo mała i liczy tysiące.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *