Powrót Rosjan na tatami to początek Pucharu Świata w Judo

Kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) wydała zgodę na reintegrację Rosjan i Białorusinów, pod warunkiem, że będą obecni indywidualnie i jako neutralni sportowcy, bez ich oficjalnej reprezentacji. kraje.

Decyzja ta, podjęta po rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, rozgniewała Ukraińców, którzy ogłosili wycofanie się z zawodów. Federacja Ukraińska twierdzi, że niektórzy z tych judoków są również czynnymi żołnierzami armii rosyjskiej.

„To niedopuszczalne, aby armia państwa terrorystycznego, które codziennie zabija Ukraińców, brała udział w międzynarodowych zawodach” – napisała na Instagramie Daria Belody, mistrzyni świata z 2019 roku w kategorii do 48 kilogramów i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Inne kraje, takie jak Czechy czy Polska, również krytykowały reintegrację Rosjan, ale nie wycofały się z mundialu.

„Nie możemy karać naszych sportowców, którzy długo się do tego przygotowywali” – cytuje PAP sponsor polskiej federacji Jacek Zawadka.

Po ukraińskich protestach Międzynarodowa Federacja Judo poinformowała, że ​​po zapoznaniu się z jej „tłem” dokonała retuszowania zaproponowanej przez Rosję listy delegacji na imprezę z ośmioma nazwiskami.

Tylko sportowcy „zatrudnieni przez Federalny Ośrodek Szkolenia Sportowego” oraz sportowcy „dla których nie znaleziono informacji wskazujących na poparcie lub opinie na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę” mogli być obecni na tej imprezie Katar 2023. , Na przykład.

We wrześniu 2022 roku judo jako jeden z ostatnich wykluczyło ze swoich zawodów Rosjan i Białorusinów. Prezydent Rosji Władimir Putin, słynny judoka, od dawna pełni funkcję honorowego prezydenta i ambasadora Międzynarodowej Federacji Judo.

Na froncie sportowym zawody w Doha oznaczają również powrót francuskiego Teddy’ego Rennera, dziesięciokrotnego mistrza świata i trzykrotnego mistrza olimpijskiego, na tatami od 2017 roku.

Program Mistrzostw Świata w Judo 2023, które odbędą się w dniach 7-14 maja w Doha:

Niedziela 7: -48kg (kobiety), -60kg (mężczyźni)

Poniedziałek 8: -52kg (kobiety), -66kg (mężczyźni)

Wtorek 9: -57 kg (kobiety), -73 kg (mężczyźni)

Środa 10: -63 kg (kobiety), -81 kg (mężczyźni)

Czwartek 11: -70kg (kobiety), -90kg (mężczyźni)

Piątek 12-go: -78 kg (kobiety), -100 kg (mężczyźni)

Sobota 13.: +78 kg (kobiety), +100 kg (mężczyźni)

Niedziela 14: test drużynowy

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *