Powstanie i upadek bogatego człowieka w Polsce

Prezydent Lessek Sornecki toczy walkę prawną z prokuratorem o przestępstwa finansowe w procesie, który pozwoli mu śledzić gwałtowny wzrost i upadek człowieka, który po upadku komunizmu stał się najbogatszym człowiekiem w kraju.

W czwartek warszawski sąd odrzucił wniosek prawnika o aresztowanie Jarneckiego, który był zaangażowany w sprawę Get Pack, symbol wielkich fortun stworzonych na rzecz największej w kraju korupcji finansowej i braku ładu rynkowego ostatnich dziesięcioleci. Polska lat dziewięćdziesiątych.

Jarnecky’emu grozi do 15 lat więzienia w 2018 roku za nielegalną sprzedaż obligacji o wartości ponad 170 milionów dolarów około 2000 klientów oraz prowadzenie podwójnej księgi i okłamywanie swoich klientów.

Jarnecki, najbogatszy człowiek w Polsce i jeden z 500 najbogatszych na świecie, stoczył w styczniu prawną batalię przeciwko przymusowemu przejęciu jednego z banków Idea Bank.

W 2019 roku Idea Bank zanotował ponad 400 mln euro strat i musiał zwolnić 750 osób, połowę swoich pracowników, co doprowadziło do interwencji polskiego organu nadzoru finansowego i przeniesienia zarządu Idea do państwowego banku Pekao, największa tego typu nacjonalizacja w historii Polski.

Tym posunięciem Sornecki przestał być najbogatszym człowiekiem w kraju i rozpoczął konfrontację z polskim rządem, oskarżając go o dokonanie „zemsty politycznej” w celu „nacjonalizacji” swojego imperium finansowego i zmuszenie wyznaczonego PwC do wyznaczenia Pana oceny. Bank, działaj ciekawie.

Polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze swojej strony obwinił Charneckiego za zarządzanie kryzysowe banku, którego udział stanowił zaledwie 2,5% zadeklarowanego kapitału, znacznie mniej niż wymagane prawem 10,5%.

Imperium zbudowane z ryzykiem

Przez lata Idea Bank zastawił dziesiątki tysięcy dolarów w walutach obcych, takich jak frank szwajcarski i jen japoński, stosując korzystny kurs wymiany do automatu, ale gdy polska waluta traci na wartości, klienci Idea czasami widzą, że ich pożyczki podwajają się .

W momencie interwencji rządu Idea Banku kapitał zagrożony przez bank stanowił 90% całego Narodowego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ale zdaniem menedżerów banku jego odbudowa już się rozpoczęła.

Relacje Tsarneckiego z polskim rządem oscylowały między współudziałem – współpracą ze służbami specjalnymi – a konfliktem.

W 2018 roku Marek Sarsanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, potępił Jarneckiego za żądanie trzech milionów euro na obronę przed interwencją rządu, mówiąc, że ma dokumenty, które to potwierdzają.

Wywołało to skandal, który doprowadził do rezygnacji Chrzanowskiego i poważnej utraty majątku Sornekiego.

Symbol czasu

Jeśli chodzi o polskiego obywatela, personalizacja historii Tsarneckiego ma charakter osobisty, a każdy, z agresywnym stylem i granicami prawnymi, skorzystał z okazji, by wejść do polskiego kapitalistycznego świata i sprywatyzować przedsiębiorstwa państwowe.

W 1988 roku, mając 26 lat, kontrolował ruch na rzece Jornecki na rzece Otra, aw ciągu trzech lat zgromadził kapitał, kilkakrotnie reinwestował, gromadząc majątek setki milionów euro.

W kolejnych latach bijąc jednocześnie światowe rekordy w nurkowaniu, podróżował na Biegun Północny, Antarktydę czy Syberię i zajmował okładki czołowych światowych magazynów finansowych, budował imperia biznesowe z bankami w wielu krajach, towarzystwami ubezpieczeniowymi, nieruchomościami i finansowanie inwestycji.

Sky Tower został otwarty w 2007 roku w jego rodzinnym Wrocławiu, najwyższy wieżowiec w Polsce jeszcze kilka miesięcy temu, wyznaczając ograniczony moment istnienia firmy Jarneki z blisko setką firm.

W kolejnych latach w Polsce doszło do serii skandali finansowych, w których firmy private banking oferowały swoim klientom najkorzystniejsze warunki, ale były narażone na duże ryzyko.

Regulacje finansowe

Konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PIS) doszła do władzy w 2015 r., Aw 2018 r. Zaostrzone regulacje bankowe i grzywny zaczęły gromadzić się w milionach – a ojciec premiera, Mathews Moraviki, określił go jako „patologicznie zbrodniarza”.

Jak donosi polska prasa, były polski milioner w pośpiechu opuścił dom w sylwestra 2020 roku i teraz chowa się w bagażniku samochodu, a obecnie mieszka w Minago, gdzie według jego prawnika boryka się z problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiają go z powrotu do Polski.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *