Powstanie i upadek człowieka, który był najbogatszym człowiekiem w Polsce po upadku komunizmu

Miguel Angel Gayo Macias

Kraków (Polska), 11 kwietnia (EFE). Polski Polak Leszek Chernicki toczy walkę prawną z prokuraturą generalną o domniemane przestępstwa finansowe w procesie, który pozwala na szybki wzrost i upadek człowieka, który stał się najbogatszy. Stan po upadku komunizmu.

W czwartek warszawski sąd odrzucił wniosek prokuratora o aresztowanie Chernickiego, który był zamieszany w sprawę GetBack, największy w kraju skandal finansowy ostatnich dziesięcioleci i symbol wielkich fortun, jakie powstały dzięki wykorzystaniu braku regulacji rynku w kraju. Polska lata 90.

Chernicki stoi przed możliwością spędzenia 15 lat więzienia za nielegalną sprzedaż ponad 170 mln euro obligacji prawie 2000 klientów w 2018 roku, prowadzenie podwójnej ewidencji i okłamywanie swoich klientów.

Charnicki, który stał się najbogatszym człowiekiem w Polsce i jednym z 500 najbogatszych ludzi na świecie, stoczył w styczniu prawną batalię przeciwko przymusowemu przejęciu jednego z banków Idea Bank przez państwowy bank PeKaO.

W 2019 roku Idea Bank zanotował straty w wysokości ponad 400 mln euro i został zmuszony do zwolnienia 750 osób, czyli połowy swoich pracowników, co doprowadziło do interwencji PISF i przeniesienia zarządu Idea do państwowego banku PeKaO. , Będąc największą tego typu nacjonalizacją w historii Polski.

Dzięki tej operacji Chernicki przestaje być najbogatszym człowiekiem w kraju i rozpoczyna konfrontację z polskim rządem, któremu zarzuca dokonanie „zemsty politycznej” za „nacjonalizację” swojego imperium finansowego i zmuszenie firmy PwC do poddania się ocenie . Bank, aby działać w sposób zainteresowany.

Z kolei Polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny zarzuca Zrnickiemu fatalne zarządzanie bankiem, którego udział stanowi zaledwie 2,5% zadeklarowanego kapitału, znacznie poniżej wymaganych prawem 10,5%.

Imperium zbudowane z ryzykiem

Idea Bank od lat udzielał dziesiątek tysięcy kredytów hipotecznych w walutach obcych, takich jak frank szwajcarski i jen japoński, korzystając z korzystnego kursu złotego, ale gdy polska waluta straciła na wartości, klienci Idea dostrzegli pożyczki czasami się podwajają.

W momencie interwencji państwa w Idea Bank kapitał, na który bank ten był narażony, stanowił 90% całkowitego funduszu gwarancyjnego Narodowego Banku Polskiego, ale zdaniem menedżerów banku już zaczął wyzdrowieć.

Relacje Chernickiego z państwem polskim oscylowały między współudziałem – współpracował ze służbami specjalnymi – a konfrontacją.

W 2018 roku Czernicki potępił, że szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Shrzanovsky zażądał od niego ponad 3 mln euro w zamian za ochronę przed ingerencją rządu i twierdził, że ma akta, które to potwierdzają.

Wywołało to skandal, który doprowadził do rezygnacji Chrzanowskiego i masowych strat majątku Czarneckiego.

Symbol czasów

Dla obywateli Polski historia Chernickiego personalizuje powstanie i upadek tych, którzy w sposób agresywny, graniczący z legitymizacją, wykorzystali okazję do wejścia Polski do świata kapitalistycznego i prywatyzacji dużych przedsiębiorstw państwowych.

W 1988 roku, mając zaledwie 26 lat, Chernicki kontrolował transport rzeczny na Odrze iw ciągu zaledwie trzech lat zebrał kapitał, który kilkakrotnie reinwestował, by zgromadzić fortunę szacowaną na setki milionów euro.

W następnych latach, w tym samym czasie, w którym pobił rekord świata w nurkowaniu, podejmował wyprawy eksploracyjne na Arktykę, Antarktydę czy Syberię, zajmował okładki największych magazynów finansowych na świecie i budował imperium biznesowe z bankami. w wielu krajach firmy ubezpieczeniowe, nieruchomości i fundusze inwestycyjne.

Otwarcie Sky Tower w jego rodzinnym Wrocławiu, najwyższego wieżowca w Polsce jeszcze kilka miesięcy temu, zaznaczyło szczyt firmy Czarnecki, która tworzy około stu firm.

W kolejnych latach doszło w Polsce do serii skandali finansowych, w które zaangażowane były prywatne instytucje bankowe oferujące swoim klientom bardzo korzystne warunki, ale działające pod dużym ryzykiem.

Ofiara regulacji finansowej

W 2015 roku do władzy doszło konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS), zaostrzyły się regulacje bankowe i zaczęły piętrzyć się grzywny – cztery miliony w 2018 roku – oraz zarzuty wobec Qutb – opisanego przez ojca premiera Matthewsa Murawieckiego jako „patologicznego przestępcę”. „-.

Według polskiej prasy osoba, która była największym milionerem w Polsce, w Sylwestra 2020 pośpiesznie wyszła z domu ukrywając się w bagażniku samochodu i obecnie mieszka w Monako, gdzie według jego prawnika cierpi na problemy zdrowotne, które go uniemożliwiają. . Z powrotem do Polski. EFE

Mag / egw / amg

| K: ECO: POL Ekonomia: Polityka TRI: Sprawiedliwość – Wydarzenia krajowe |

| P: ECO: es-ES: 04017000: Ekonomia, biznes i finanse: Gospodarka (ogólnie) POL: es-ES: 11000000: Polityka JEI: es-ES: 02000000: Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne |

| P: POL |

04.11.10 – 57/21

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *