„Poza naszymi najśmielszymi marzeniami”: naukowcy odkryli skamieniałość dinozaura, który zmarł w dniu, w którym asteroida uderzyła w asteroidę

„Poza naszymi najśmielszymi marzeniami”: naukowcy odkryli skamieniałość dinozaura, który zmarł w dniu, w którym asteroida uderzyła w asteroidę

Naukowcy uważają, że odkryli skamieniałą kapsułę czasu dokładnie w dniu, w którym Ziemia przestała być zielona. Świat pełen dinozaurów Do sceny apokaliptycznego piekła pokrytego sadzą. W międzyczasie kapsuła była dobrze zachowaną nogą dinozaura, która według naukowców wymarła. wiosenny dzieńokoło 66 milionów lat temu.

Odkrycie, którego dokonano w miejscu odwiertu Tanis w Północnej Dakocie, zostanie szerzej omówione w filmie dokumentalnym BBC z narracją autorstwa Davida Attenborough pod tytulem Dinozaury: ostatni dzieńEmisja filmu dokumentalnego Na PBS w USA w przyszłym miesiącu. Chociaż wyniki nie zostały jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym, naukowcy są bardzo podekscytowani odkryciem i potencjałem informacji, jakie może ono zawierać.

„Czas, który możemy spędzić na tej stronie, przekracza nasze najśmielsze marzenia… Tak naprawdę nie powinien istnieć i jest absolutnie fantastyczny” – powiedział Philip Manning, profesor historii naturalnej na Uniwersytecie w Manchesterze, powiedział BBC Radio 4’s Today według BBC Radio 4: do strażnika. „Nigdy w całej mojej karierze nie marzyłem o spojrzeniu na coś, co jest a) tak ograniczone czasowo; i b) tak piękne, opowiada tak wspaniałą historię”.

Związane z: Polowanie na tyranozaury w paczkach: badanie

Manning opisał nogę jako „najlepszą rakietę dla dinozaurów”.

Kiedy sir David spojrzał na[the leg], uśmiechnął się i powiedział: „To jest niemożliwa skamielina”. I zgodziłem się — powiedział Manning.

Manning dodał, że naukowcy odkryli również szczątki ryb, które wdychały szczątki z krateru Chicxulub, miejsca uderzenia o szerokości 90 mil na meksykańskim półwyspie Jukatan, które jest powszechnie uważane za źródło tego, co spowodowało masę. zdarzenie wyginięcia. Chociaż istnieje naukowy konsensus w tej sprawie Coś Ziemia uderzyła w ten pamiętny dzień, istnieją różne teorie na temat tego, co dokładnie – większość uważa, że ​​jest to asteroida lub winny.


Chcesz mieć więcej historii o zdrowiu i nauce w swojej skrzynce odbiorczej? Zapisz się do cotygodniowego newslettera salonu wulgarny świat.


Naukowcom udało się datować odkrycie ze względu na obecność gruzu, który padał przez chwilę bezpośrednio po uderzeniu.

„Z tą stroną mamy tak wiele szczegółów, które mówią nam, co działo się chwila po chwili, to jak oglądanie tego w filmach” – powiedział Robert DiPalma, absolwent Uniwersytetu w Manchesterze, który kierował wykopaliskami Tanis. „Patrzysz na filar skalny, patrzysz na znajdujące się tam skamieliny i cofasz się do tamtego dnia”.

Dodatkowe skamieniałe szczątki, które odkryli naukowcy, to szczątki żółwia, skóra triceratopsa, gen pterozaura w jaju i prawdopodobnie fragment samej sondy. według do New York TimesDe Palma powiedział, że części wewnątrz dwóch piłek są „całkowicie różne”.

„Nie zostały wzbogacone wapniem i strontem, jak byśmy się spodziewali” – powiedział de Palma. móc Wskazują, że zderzacz był asteroidą. Jednak naukowcy nie wyciągną pochopnych wniosków, dopóki próbki nie zostaną dokładnie przeanalizowane i opublikowane w recenzowanych czasopismach.

„To jest jak dinozaur z CSI” – powiedział de Palma. „Teraz, jako naukowiec, nie powiedziałbym: 'Tak, w 100 procentach, mamy zwierzę, które zdechło z nadbiegiem’” [but] „Czy jest kompatybilny?” tak.”

Masowe wymieranie spowodowane efektem Chixclub doprowadziło do końca okresu kredowego – i dinozaurów – torując drogę ssakom, które często były małymi, podobnymi do szczurów stworzeniami, aby stały się jedną z dominujących dużych form życia na ziemi. Wymarcie zabiło prawie 75 procent życia na Ziemi, chociaż niektóre zwierzęta morskie i żyjące w norach, w tym wczesne ssaki, lepiej nadawały się do czekania na krótką falę gorące powietrze Z powodu wpływu, który rozprzestrzenił się na całą planetę.

Chociaż dokładna data nie jest znana, niezwykłe jest to, jak naukowcom udało się uzyskać wskazówki dotyczące tego, co wydarzyło się w dniu Wielkiego Wyginięcia. W tym samym miejscu odwiertu zespół DePalmy znalazł wcześniej próbki ryb, które wydawały się zdechnąć w dniu uderzenia i których struktura kości sugeruje, że tak było. Wiosna lub wczesne lato kiedy nastąpiło uderzenie.

Przeczytaj więcej o dinozaurach:

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.