„Prawo Huanga” wystawia „Prawo Moore’a” na próbę i przewiduje niezakłócone panowanie firmy NVIDIA

„Prawo Huanga” wystawia „Prawo Moore’a” na próbę i przewiduje niezakłócone panowanie firmy NVIDIA

Prawo Moore’a było kwestionowane od pewnego czasu. Rozwój technologii litograficznej uległ spowolnieniu, w miarę jak producenci półprzewodników zbliżają się do fizycznych ograniczeń narzuconych przez krzem. I to jest dokładnie to Filar, na którym stoi „Prawo” postulowało Gordon Moore, współzałożyciel Intela, w 1965 roku. Ten szanowany amerykański inżynier i fizyk kilkakrotnie publicznie zaprzeczał, jakoby obserwacje, których dokonał w tym roku, kiedykolwiek przypisywano mu jako prawo.

Prawda jest taka, że ​​to, co przedstawił, było przewidywaniem wynikającym z obserwacji eksperymentalnych, a nie prawem popartym precyzyjnymi badaniami naukowymi. Jednak obserwowanie go przez wiele dziesięcioleci stało się złotą zasadą stosowaną przez przemysł mikroelektroniki do przewidywania tempa jego rozwoju w średnim i krótkim okresie.

Nieco ponad pięć i pół dekady temu Moore zdał sobie sprawę, że liczba tranzystorów w układach scalonych będzie się podwajać co roku, a jednocześnie ich względny koszt drastycznie spadnie. Dziesięć lat później zmodyfikował swoje obserwacje, zwiększając czas potrzebny na wdrożenie tego rozwoju technologii integracyjnej, Daj to za 24 miesiące, nie za rok. Od tego czasu jego przewidywania sprawdzały się z więcej niż rozsądną dokładnością.

Prawo Huanga przewiduje przyszłość, w której zwycięży NVIDIA i sztuczna inteligencja

„Prawo Huanga” odnosi się do Jensena Huanga, dyrektora generalnego firmy NVIDIA, ale nie zostało nazwane jego imieniem. Osobą odpowiedzialną za nazwanie tej hipotezy jest Tekla S. Perry, starszy redaktor w IEEE Spectrum i… Umieścił to w artykule Który został opublikowany 2 kwietnia 2018 r. w celu opisania bardzo szybkiego rozwoju, którego świadkami były już procesory graficzne. Oczywiście należy pamiętać, że odpowiedzialna jest prawdziwa osoba Uogólnienie „prawa Huanga” To Christopher Mims, felietonista „The Wall Street Journal”.

Tekla S. Perry wymyśliła to „prawo” po wysłuchaniu wykładu Jensena Huanga.

Tak czy inaczej, powodem, dla którego Tekla S. Perry zdecydował się nazwać to „prawem” po wysłuchaniu wykładu Jensena Huanga, którego „prawo Moore’a” nie opisuje już poprawnie Niesamowity rozwój, którego świadkami są procesory graficzneZwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji. Właściwie o to właśnie chodzi w przepowiedni nazwanej na cześć założyciela firmy NVIDIA. Wykres, który publikujemy poniżej tych linii, bardzo wyraźnie odzwierciedla to, o czym mówimy. To robi wrażenie.

Karta graficzna Nvidii

Tytuł wykresu zawiera najważniejszą myśl: w ciągu dekady pomiędzy 2012 a 2022 rokiem wydajność układów NVIDIA dla aplikacji AI wzrosła o 1000. Nic nie jest mniejsze niż 1000. To fakt; Prawo Moore’a nie odzwierciedla odpowiednio tego szybkiego rozwoju. Należy jednak pamiętać, że wpływ rozwoju procesów litograficznych nie wyjaśnia tego szybkiego rozwoju.

W ciągu dekady pomiędzy 2012 a 2022 rokiem wydajność układów NVIDIA do zastosowań AI wzrosła 1000-krotnie.

Bill Daly, jeden z najważniejszych urzędników naukowych firmy NVIDIA, przemawiał zaledwie dwa tygodnie temu Bardzo ciekawa konferencja Gdzie wyjaśnił kluczową rolę, jaką odgrywa Innowacje w dziedzinie mikroarchitektury Kontynuowanie rozwoju procesorów graficznych dla sztucznej inteligencji. Nie wystarczy już trzymać się ulepszania litografii i jakości tranzystorów; Albo ulepszysz architekturę swoich chipów, albo się załamujesz.

Dali jest ostrożny i dlatego nie gwarantuje, że do 2032 r. wydajność procesorów graficznych wzrośnie ponownie do 1000. Ostatecznie, jeśli będziemy rygorystyczni, nie możemy zapominać, że „prawo Huanga” i „prawo Moore’a” w rzeczywistości nie są prawami. Są to po prostu w miarę wiarygodne prognozy i nie będą trwać wiecznie.

więcej informacji: Nvidia

W Chatace: Złe wieści dla Chin: najlepszy producent chipów AI poniósł poważną porażkę

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *