Praworządność w Polsce, o czym mówimy? – Domena publiczna

Prezydent rządu Pedro Sánchez podczas niedawnej wizyty w Polsce.- AFP

Kilka dni temu odbył się XIV Szczyt Hiszpańsko-Polski, dający ciągłość dwustronnych relacji między oboma krajami, które przebyły już długą drogę. Historia stosunków między Madrytem a Warszawą zawsze charakteryzowała się porozumieniem i współpracą, i nie na próżno obchodzą teraz 30. rocznicę podpisania Traktatu o Przyjaźni i Współpracy podpisanego w 1992 roku. Więcej wspólnych krajów niż mogłoby się wydawać, mają podobny wymiar terytorialny i demograficzny, oba leżą na zewnętrznej granicy UE i oba rozwinęły się, rozwinęły i zmodernizowały w wyniku przystąpienia do UE. Aznar jako pierwszy zauważył, że zbliżenie ze średnimi krajami UE przyniesie korzyści Hiszpanii, i jak ostatnio sprawdzano, jest to mapa drogowa, którą podążały inne rządy, w tym obecny. Spotkanie.

Jednak ten szczyt różni się od poprzednich z kilku powodów.

Najważniejszym z nich była otwarta wojna na Ukrainie, której nie można było inaczej zrobić. Wpływ konfliktu na Polskę jest znacznie większy niż w innych regionach UE. Bliskość geograficzna i kulturowa między Polską a Ukrainą oraz historyczna wrogość wobec Rosji stawiają Warszawę w czołówce i czołówce tzw. europejskich jastrzębi, które nadały Polsce nieoczekiwane i bezprecedensowe szczególne znaczenie w sferze społecznej. . Masowy napływ ponad czterech milionów, zwłaszcza uchodźców z Ukrainy, stworzył bezprecedensową falę solidarności w całej Europie.

Drugą i nieuniknioną pochodną powyższego jest zmiana postrzegania polskiego rządu i jego liberalnego dryfu od 2015 roku. Wykonując małe ćwiczenie pamięci, można dowiedzieć się, jakie jest podejście instytucji europejskich. Polska. Aż do dnia przed inwazją rosyjską. Od czasu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości w rządy prawa w tym kraju doszło do bezprecedensowej ingerencji, która, podobnie jak wiele innych spraw, rozpoczęła się wraz z reformą polskiego sądownictwa. bezinteresownie Stamtąd władza administracyjna przeszła pod kontrolę W praktyce do sądownictwa. Wydarzenia te wywołały ostrzeżenia w Brukseli, która już w 2017 r. na wniosek Komisji uruchomi procedurę z art. Jednak mimo wszelkich wysiłków na rzecz reformy polskiego rządu presja polityczna nie przyniosła zmian. w podejściu warszawskim, ale pogłębił swoje pozycje. Dlatego w październiku 2021 r. polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował prymat prawa unijnego. Parlament Europejski podkreślił, że polski sąd stał się „instrumentem legitymizacji bezprawnych działań władz”, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że „zdolność polskiego rządu do powoływania i odwoływania sędziów narusza UE”. Prawo”. Tym samym Bruksela wprost oskarżyła rząd Prawa i Sprawiedliwości Morawieckiego o polityczną ingerencję w system sądownictwa i łamanie praw socjalnych. Unia Europejska.Europejski Trybunał Praw Człowieka również bardzo orzeka w tych kwestiach z wyprzedzeniem.3 lutego 2022 r. rząd polski potwierdził, że nie przestrzega standardów prawa do rzetelnego procesu sądowego ustanowionych w art. Europejskiej Karty Praw Człowieka i zignorował orzeczenia krytykujące polski rząd.TSUE i polskie sądy stwierdziły, że reforma sądownictwa nie jest zgodna z prawem krajowym ani unijnym..więc mogłem kontynuować, wyroki, działania i oświadczenia składane przez Instytucje europejskie i wymiar sprawiedliwości na wielu stronach.

Po trzecie, najbardziej wyjątkową rzeczą w tym dwustronnym szczycie między Hiszpanią a Polską jest trwające od ponad 150 dni umieszczenie dziennikarza Pablo Gonzáleza w polskim więzieniu, oskarżonego o „działanie wbrew interesom Polski”. , czyli więzienie Narusza nie tylko art. 6 Karty praw człowieka UE, ale także 17 innych artykułów chroniących obywateli UE. Wszystko to bez dostarczenia przez polską prokuraturę choćby jednego dowodu, który uzasadniałby uwięzienie Pabla i tym samym złamanie prawa. Domniemanie niewinności obywatela Hiszpanii i Europy. Ale rząd hiszpański już to wszystko wie, ponieważ zasiada w Radzie Europy.

W ciągu pięciu miesięcy, które trwało uwięzienie Pabla, bezczynność rządu była stała. Kilka pilnych i okazjonalnych wizyt z ambasady i kilka innych. Prezydent Sánchez zachowywał się w ten sposób podczas wizyty w Warszawie, ale w poważniejszej sytuacji zadeklarował wiarę w prawo polskiego rządu i apelował o nieingerowanie w proces sądowy. Nie wspomniano o statusie Pablo Gonzáleza jako dziennikarza. Tutaj odnoszę się do mojego drugiego punktu.

Zrozumiałe jest, że w oficjalnych wydarzeniach starają się zachować formę o znaczeniu szczytów dwustronnych, ale wszyscy widzieliśmy chęć podnoszenia świadomości w takich wydarzeniach, pamiętasz wypowiedzi Borela? Moskwa, kiedy skrytykowałaś wyrok Nawalnego w 2021 roku? Jeśli zrobiono to wtedy, dlaczego nie mieć odwagi, by zrobić to teraz? W tym przypadku Polska jest członkiem Unii Europejskiej i, jak zauważył rząd hiszpański, krajem, który sprawuje przywództwo NATO w sektorze wschodnim. Wydaje się, że zwrócenie się do wspólnika lub obywatela Hiszpanii o sprawiedliwe przesłuchanie zgodnie z prawem europejskim i międzynarodowym kosztowałoby więcej niż zwrócenie się do osoby trzeciej.

Smutny w tym miejscu nie jest brak empatii dla żony i dzieci Pabla, ale brak znaczenia i wyjaśnienia tematu. Po niezręcznym pytaniu EFE Sanchez opowiedział o Lewandowskim.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.