Prezydent Niemiec odwiedza Kijów z niespodziewaną wizytą | Europa | T.W.

„Nie mogę się doczekać spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie i mieszkańcami północy kraju, gdzie chcę poznać jego życie w środku wojny” – zapowiedział niemiecki przywódca. Stanu, Frank-Walter Steinmeier, zapowiedział swoją wizytę w stolicy Ukrainy, wynika z oświadczenia wysłanego przez rzecznika AFP.

Steinmeier „stara się wysłać znak solidarności Ukraińcom w tym czasie, w czasie, gdy rosyjskie naloty szalały w całym kraju” – powiedział. Niemiecki prezydent odbierze osobiste wrażenie dewastacji Kijowa i północnego regionu Czernihowa i przeprowadzi rozmowy z opinią publiczną.

Pierwsza wizyta Steinmeiera na Ukrainie

Była to jego pierwsza wizyta na Ukrainie od rozpoczęcia wojny agresywnej Rosji 24 lutego. W zeszłym tygodniu podróż została przełożona z krótkim wyprzedzeniem ze względów bezpieczeństwa.

Przed spotkaniem z Zełenskim Steinmeier odwiedzał zajęte przez wojska rosyjskie miasteczko Koriukiwka (na północy, przy granicy z Białorusią).

Uwolnione miasto stoi w obliczu zniszczenia infrastruktury i zbliżającej się zimy. Steinmeier zaproponuje gminie pomoc w odbudowie infrastruktury elektrycznej.

Steinmeier i Zelenskiy będą promować sieć partnerską między Niemcami i Ukrainą. „Im więcej sponsorów, tym łatwiej będzie przetrwać zimę i wspólnie budować europejską przyszłość” – powiedział.

Orędzia dla mieszkańców Ukrainy i Niemiec

„Bardzo podziwiam odwagę, męstwo i wytrwałość ludzi na całej Ukrainie: na wschodzie, na liniach frontu w miastach i na wsi oraz na wyzwolonych terenach, które dziś odwiedzam” – powiedział prezydent Niemiec w Kijowie. .

„Moje przesłanie do narodu ukraińskiego: możesz liczyć na Niemcy! Będziemy nadal wspierać Ukrainę: militarnie, politycznie, finansowo i humanitarnie” – powiedział Steinmeier.

Wysłał też wiadomość do narodu niemieckiego: „Nigdy nie wolno nam zapominać, co ta wojna oznacza dla tutejszych ludzi!” Pomimo wszystkich trudów i obciążeń, jakie wojna przyniosła Niemcom, Ukraińcy mieli zobaczyć „całą naszą solidarność i wsparcie, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba”.

Trudne relacje z Kijowem

Jako prezydent federalny Steinmeier, który w Niemczech wykonuje głównie pracę symboliczną, był w ostatnich latach ostro krytykowany przez Kijów, co doprowadziło do tarć z Berlinem. Został „nieproszony” w kwietniu ubiegłego roku, tuż przed planowaną wizytą ze swoimi odpowiednikami z trzech krajów bałtyckich i Polski.

Obecny prezydent Niemiec ma trudną historię w stosunkach z Ukrainą. Przez długi czas, zwłaszcza jako minister spraw zagranicznych Niemiec, miał bardzo dobre stosunki z Rosją. Odegrał kluczową rolę w porozumieniach mińskich, które tak naprawdę nie działały. Jego nazwisko kojarzy się z niestrudzonymi wysiłkami, by nie zamykać kanałów dialogu z Moskwą. Już jako głowa państwa forsował dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2.

rml (afp, reuters, Süddeutsche Zeitung, aktualizacja o 9:30 CET)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.