Prezydent po raz drugi zawetował kontrowersyjną reformę prawa oświatowego

Ta treść została opublikowana 15 grudnia 2022 – 12:50

Kraków (Polska), 15 grudnia (EFE).- Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił w czwartek, że nie pozwoli na reformę edukacji zaproponowaną przez ultrakonserwatywny rząd z powodu braku „konsensusu społecznego” i protestów. Otrzymane.

„Odmawiam podpisania nowelizacji prawa oświatowego. Nie potrzebujemy więcej napięć w Polsce” – powiedział dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do kontrowersji, które wybuchły od czasu upublicznienia ustawy.

Tak zwany „Lex Czarnek 2.0”, ponieważ został zaprojektowany przez polskiego ministra edukacji Przemysława Czarneka między innymi po to, by ograniczyć obecność organizacji obywatelskich w szkołach publicznych, np. organizacje świeckie lub stowarzyszenia obrony praw obywatelskich mogą zapewnić informacje o wyposażeniu tych ośrodków.

Ponadto w kontrowersyjnym tekście omówiono takie środki, jak nadanie dyrektorom publicznych placówek oświatowych uprawnień do karania uczniów za niewłaściwe zachowanie lub brak motywacji, zmuszanie ich do zamiatania korytarzy i umieszczanie ich w zakładzie poprawczym.

Prezydent Duda już odrzucił ustawę w jej poprzedniej formie, zmuszając ministra głównego partnera partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) do zmiany niektórych aspektów projektu.

Duda bronił swojej decyzji „133 listami protestacyjnymi, z których część podpisały dziesiątki organizacji społecznych” oraz „brakiem konsultacji społecznych” ustawy, która trafiła do parlamentu bez uprzedniej debaty społecznej i porozumienia z opozycją. .

Prezydent RP zapewnił, dodając, że „jak widać, projekt ten nie cieszy się dużą akceptacją społeczną i są osoby z całego spektrum politycznego, które dopatrują się punktów spornych i przyczyn kontrowersji”.

Ze swojej strony minister Sarnek był „rozczarowany” i powiedział, że „nie rozumie”, dlaczego prezydent nie uchwali ustawy, którą jego zdaniem wcześniej chwalił Duda.

„Panie Prezydencie: Dziesięć i pół miliona ludzi głosowało na Prawo i Sprawiedliwość” – przypomniał Duda, uważany za bliskiego partii.

Z kolei Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, ocenił stanowisko prezesa jako „logiczne i zdroworozsądkowe” i wyjaśnił, że druga wersja „Lexa Czarnecka” została już „słusznie” odrzucona. Duda miesiąc temu. EFE

Mach/CPH/Pi

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.