Prezydent Polski ułaskawił byłego ministra skazanego za korupcję

Prezydent Polski ułaskawił byłego ministra skazanego za korupcję

Prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił dziś, że promuje nowy proces ułaskawienia zarówno byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, jak i jego byłego numeru dwa, Macieja Wasica. W sprawie o poważnych implikacjach politycznych dwa lata więzienia za nadużycie władzy.
Decyzja zapadła dzień po tym, jak Duda wystąpił o ułaskawienie po tym, jak dwie więźniarki, Barbara Kamińska i Romualda Vasic, spotkały się z kobietami i błagały głowę państwa o wolność polityków PiS. Wybory byłyby idealnym wyborem w obliczu – jego zdaniem – „nielegalnego” odebrania mu immunitetu parlamentarnego.
„Poprosili mnie o zwolnienie i zgodnie z ich prośbą zdecydowałem się rozpocząć proces ułaskawienia prezydenta” – powiedział Duda, zapewniając, że przekaże tę prośbę marszałkowi.
Takie posunięcie może pogłębić różnice z premierem Donaldem Tuskiem, który już zidentyfikował Dudę jako współsprawcę przestępstwa utrudniania wymiaru sprawiedliwości.
Sprawa wywołała kontrowersje w kraju, gdzie część opinii publicznej stanęła w obronie Comiskeya i Wasika, którzy w wyborach 15 października zostali wybrani na przedstawicieli, ale później zostali pozbawieni immunitetu i skazani na dwa lata więzienia. Nadużycie władzy po tym, jak sędzia podjął decyzję o ponownym otwarciu sprawy.
Polski Sąd Najwyższy uznał dziś wynik tych wyborów, które dały zwycięstwo BIS, kończąc tym samym zgodny z prawem i przejrzysty proces sądowy.
Wybory pomogły w doprowadzeniu do władzy proeuropejskiej koalicji pod wodzą Tuska po ośmiu latach rządów konserwatywnego PiS.
Jak wynika z informacji zebranych przez lokalną „Rzeczpospolitą” i przekazanych przez agencje informacyjne Europa, Duda zapewnia, że ​​zrobi „wszystko, co możliwe”, aby ich uwolnić.
Oskarżeni, którzy wczoraj rozpoczęli strajk głodowy w proteście przeciwko uwięzieniu, zostali aresztowani we wtorek po wizycie w Pałacu Prezydenckim w stolicy, Warszawie.
Obecny minister spraw wewnętrznych Marcin Gierwiński podkreślał, że „wszyscy jesteśmy równi wobec prawa”, zaś kilku polityków PiS określiło akcję policji jako „nielegalny przemyt i pogwałcenie wszelkich norm demokratycznych”.
Zarówno Kamiński, jak i Wasik zostali już ułaskawieni przez Dudę w 2015 roku w podobnej sprawie, co kwestionuje część ekspertów i ekspertów prawnych. Jednak w czerwcu 2023 roku Sąd Najwyższy opowiedział się za ponownym otwarciem sprawy, skazując tym samym duet za korupcję.
Kamiński był założycielem i pierwszym dyrektorem krajowego urzędu antykorupcyjnego, który w 2007 r. rozpoczął wobec niego śledztwo w sprawie korupcji w Ministerstwie Rolnictwa.
Wyrok przeciwko niemu sięga tego roku, kiedy złożył pozew przeciwko ówczesnemu ministrowi rolnictwa Andrzejowi Leperowi z zamiarem zniesławienia go. (Thelam)You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *