Prezydent Polski ułaskawił dwóch uwięzionych byłych delegatów

Prezydent Polski ułaskawił dwóch uwięzionych byłych delegatów

Warszawa (AFP) – Prezydent Polski konserwatysta Andrzej Duda ułaskawił we wtorek dwóch byłych posłów, w tym byłego ministra, który dwa tygodnie temu został aresztowany i skazany na dwa lata więzienia w związku ze sprzeciwem wobec nowego proeuropejskiego rządu.

Pierwsza zmiana:

1 minuta

„Dostali przebaczenie” – oznajmił w telewizji Duda, wzywając do ich „natychmiastowego uwolnienia”.

Były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego współpracownik Maciej Vasic zostali w grudniu skazani przez sąd apelacyjny na dwa lata więzienia za zaniedbanie obowiązków w sprawie z 2007 roku.

Obaj zostali zatrzymani 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie gościł ich Duda.

Ta szeroko nagłośniona sprawa pogłębiła rozłam między nowymi proeuropejskimi władzami a nacjonalistycznymi konserwatystami z PiS.

BIS stracił władzę w październikowych wyborach do zgromadzeń. Obie strony oskarżają się nawzajem o złamanie prawa.

Duda, sojusznik PiS, określił ich jako „pierwszych więźniów politycznych od 1989 r.”, czyli roku upadku reżimu komunistycznego w Polsce, i potępił „horror praworządności” w kraju.

Obaj prowadzą strajk głodowy od czasu uwięzienia.

W czasie wydarzeń Kamiński był szefem Federalnego Biura Antykorupcyjnego. Został skazany za wniesienie fałszywego oskarżenia o korupcję przeciwko urzędnikowi politycznemu.

Obaj wybrani przedstawiciele w październikowych wyborach mają zawieszone mandaty parlamentarne, czego nie chcą uznać.

Prezydent ułaskawił tę dwójkę już w 2015 roku, jednak zanim wyrok uprawomocnił się, ułaskawienie zostało zakwestionowane przez Sąd Najwyższy.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *