Prezydent Polski uważa, że ​​konflikty z UE zostały rozwiązane mimo krytyki

Prezydent Polski uważa, że ​​konflikty z UE zostały rozwiązane mimo krytyki
Ta treść została opublikowana 05 lipca 2022 – 09:40

Kraków (Polska) 5 lipca (EFE).- Prezydent RP Andrzej Duda uważa „sprawę” polskich reform prawnych pod kątem zgodności z warunkami niezawisłości sędziowskiej narzuconymi przez Unię Europejską (UE) „załatwioną”. Pomimo ostatnich wypowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen.

W rozmowie z telewizją polską Duda skomentował upór van der Leyena, że ​​wprowadzone przez Polskę zmiany w sądownictwie nadal nie dają wystarczających gwarancji niezawisłości sędziów. „Zawiesić” pierwszą wypłatę zobowiązań i funduszy europejskich na ożywienie gospodarcze.

„To niewiarygodne. Wcześniej, kiedy ta ustawa była wdrażana, kiedy kilkakrotnie rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen, nie budziła ona żadnych wątpliwości. To dla mnie nowość” – powiedział Duda. Wywiad telewizyjny. Poniedziałkowa noc.

Potwierdzając zmiany w reformie sądownictwa w swoim kraju, w tym zniesienie Izby Dyscyplinarnej, polski prezydent powiedział: „Od dłuższego czasu Komisja Europejska, Parlament Europejski i inne instytucje europejskie bez pozwolenia ingerują w sprawy polarne. naruszenia traktatów i ram ich kompetencji”.

Według niego, przewodniczący Komisji Europejskiej Duda upierał się, że proponowane przez niego „rozwiązania” są „autoryzowane”, „zatwierdzone przez Parlament” i „tworzą więź dziś po podpisaniu ustawy”. Prawo.

„Uważam tę sprawę za załatwioną” – zakończył Duda.

Ze swojej strony premier Mateusz Morawiecki w wypowiedziach w poniedziałek w telewizji państwowej powiedział, że „na pewno” Polska otrzyma 23 900 „prędzej czy później, prawdopodobnie do końca roku”. mln euro w przelewach bezpośrednich i 11,5 mld euro w pożyczkach z unijnego funduszu naprawczego po pandemii

Od ponad roku Warszawa i Bruksela spierają się o legalność reform sądownictwa podjętych dawno temu przez Warszawę i, zdaniem UE, podważających niezawisłość sądownictwa.

Oprócz nałożenia na polski rząd kary w wysokości miliona euro dziennie, Bruksela zażądała od Polski gruntownej reformy sądownictwa przed otrzymaniem europejskich funduszy pomocowych, co niektórzy członkowie polskiej administracji oskarżali o „szantażowanie” Europy. , z „terroryzmem gospodarczym” i „postawą kolonialną”. EFE

Mac/Dżem/MJ

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *