Prezydent Polski zawetuje budżet na 2024 rok w obliczu kontrowersji w mediach publicznych

Prezydent Polski zawetuje budżet na 2024 rok w obliczu kontrowersji w mediach publicznych

Prezydent Polski Andrzeja DudyW sobotę ogłosił, że skorzystał Weto prezydenta do zablokowania budżetów na 2024 rokOmówiono w nim pierwszą kontrowersję, jaka spotyka nowego premiera z jego gabinetem, Donalda TuskaPrzez Reforma mediów publicznych.

„Zdecydowałem się zawetować ustawę w budżecie na 2024 rok, który przewiduje 3 miliardy złotych (690 mln euro) na media publiczne” – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent bliski ultrakonserwatywnemu PiS. Konto X. (dawniej Twitter).

„Nie mogę na to zgodzić się, gdyż jest to rażące naruszenie zasad Konstytucji i prawa demokratycznego. Po pierwsze, należy w sposób wiarygodny i zgodny z prawem sprostować media publiczne” – dodał.

Po upływie wszystkich ustawowych terminów i Opóźnienie przekazania władzy z PiS nowej koalicji rządowej Po centreuropejskich wyborach 15 października Duda wdał się w pierwszą sprzeczkę z nową administracją, która objęła władzę kilka tygodni temu.

W wysiłku Usuń media publiczne ze stanowisk związanych z ultrakonserwatystami Po ośmiu latach sprawowania władzy nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zwolnił w tym tygodniu zarządy Telewizji Publicznej (TVP), Oficjalnej Agencji Informacyjnej (PAP) i Państwowego Radia (RP).

O tych dymisjach poinformował także premier Donald Tusk na posiedzeniu parlamentu. W następnym budżecie ogólnym państwa nie zostaną przeznaczone żadne środki dla TVP.

„Nie mogę tego zaakceptować. To anarchia” – upierał się Duda w dniu ogłoszenia wyniku.

Powiązane wiadomości

Podczas kadencji, w których panowało prawo i sprawiedliwość, tzw Zarzuty pod adresem redakcji mediów państwowychZarzuca się im pełnienie roli propagandowej przychylnej władzy i jawne okazywanie wrogości opozycji i innym rywalom politycznym.

Izba wyższa parlamentu, czyli Sejm, może odrzucić weto prezydenta większością trzech piątych głosów, ale centrowa koalicja utworzona przez Platformę Obywatelską (PO), partie Tercería Vía i Izquierda kontroluje tylko 248 z 460 mandatów.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *