Próbka asteroidy OSIRIS-REx należąca do NASA powraca na Ziemię: aktualizacje na żywo

Próbka asteroidy OSIRIS-REx należąca do NASA powraca na Ziemię: aktualizacje na żywo

Odświeża

Ile materiału asteroidowego znajduje się w OSIRIS-REx?

Kapsuła lądowania OSIRIS-REx ma wylądować na Ziemi w niedzielę (24 września) pod spadochronami na pustyni w Utah.

Wewnątrz znajduje się naprawdę cenna próbka: sonda kosmiczna pobrała materiał z bliskiej Ziemi asteroidy Bennu o szerokości 500 metrów w październiku 2020 r., który prawdopodobnie zawiera informacje o historii Układu Słonecznego. Ale ile jest materiału?

Czytaj więcej: Ile materiału asteroidowego dostarczy na Ziemię sonda OSIRIS-REx NASA w ten weekend?

Oto jak asteroida Bennu zaskoczyła należący do NASA łazik OSIRIS-REx

Lądowanie statku kosmicznego OSIRIS-REx na asteroidzie Bennu wzbiło potężną ścianę gruzu. (Źródło zdjęcia: NASA Goddard Space Flight Center/CI Lab/Jonathan North)

Kiedy sonda NASA OSIRIS-REx dotarła do asteroidy Bennu w 2018 roku, nie wyglądała ona wcale tak, jak sobie wyobrażali planiści misji.

„Naprawdę myślałem, że możemy mieć tam kłopoty” – powiedział Space.com Dante Lauretta, główny naukowiec misji. Ponieważ powierzchnia asteroidy wyglądała zupełnie inaczej, niż myślał zespół OSIRIS-REx, statek kosmiczny musiał zostać przeprogramowany, aby wylądować na luźnej i niebezpiecznej powierzchni Bennu.

Jednak Bennu miał jeszcze więcej niespodzianek dla statku kosmicznego, gdy wylądował w celu pobrania próbki. O tym, jak asteroida Bennu zaskoczyła należącą do NASA sondę OSIRIS-REx i prawie ją zabiła, przeczytaj w naszym artykule, gdy odliczamy czas do zrzucenia tego ładunku na Ziemię przez sondę OSIRIS-REx w niedzielę 24 września.

Powiązany: Jak asteroida Bennu zaskoczyła należącą do NASA sondę kosmiczną OSIRIS-REx i po drodze prawie ją zabiła

OSIRIS-REx tydzień po powrocie próbki asteroidy

Ten diagram NASA pokazuje, jak kapsuła OSIRIS-REx powróci na Ziemię 24 września w ciągu 4 godzin. (Zdjęcie: NASA)

NASA jest zaledwie tydzień od imponującego lądowania kapsuły zwrotnej próbek asteroidy OSIRIS-REx, wypełnionej fragmentami asteroidy Bennu. Lądowanie, które zaplanowano na 24 września 2023 r., zakończy 7-letnią główną misję OSIRIS-REx, która rozpoczęła się wystrzeleniem w 2016 r. i pobraniem próbek na Bennu w październiku 2020 r.

Naukowcy są podekscytowani, ale także zdenerwowani, przygotowując się na powrót OSIRIS-REx na Ziemię. Statek kosmiczny zderzy się z ziemską atmosferą, chroniony osłoną termiczną, i osiągnie prędkość 27 000 mil na godzinę, po czym wypuści główny i spadochrony, aby zwolnić do łatwiejszej do opanowania prędkości 10 mil na godzinę.

Gdy NASA przygotowuje się do lądowania OSIRIS-REx, sprawdź naszą najnowszą relację poniżej i bądź na bieżąco z codziennymi aktualizacjami prowadzącymi do samego lądowania!

Sonda asteroidowa OSIRIS-REx zmierza w stronę Ziemi, aby dostarczyć próbkę 24 września
Sonda NASA OSIRIS-REx skierowała się w stronę Ziemi, odpalając swój silnik 10 września, dwa tygodnie przed dostarczeniem długo oczekiwanej próbki asteroidy.

Misja NASA OSIRIS-REx prawie ucichła, po czym interweniował gitarzysta Queen, Brian May
Ostateczny sukces misji był po części zasługą gitarzysty Queen, Briana Maya, który skrupulatnie stworzył trójwymiarowe obrazy sterty gruzu, aby pomóc przywódcom misji w określeniu bezpiecznych miejsc lądowania.

NASA przeprowadza kluczowy test upadku przed przybyciem próbki asteroidy OSIRIS-REx 24 września
Zespół OSIRIS-REx przeprowadził w środę (30 sierpnia) kluczowy test upadku, ćwicząc, co zrobi, gdy 24 września prawdziwa próbka asteroidy z misji powróci do domu.

Szef naukowy OSIRIS-REx ujawnia, że ​​pierwsza misja NASA polegająca na pobieraniu próbek asteroid prawie się nie powiodła (ekskluzywny wywiad)
Dante Lauretta, główny naukowiec misji NASA OSIRIS-REx, w ekskluzywnym wywiadzie opowiada o nieoczekiwanych wyzwaniach związanych z pierwszą próbą NASA pobrania próbek z asteroid.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *