Proces w Polsce o szpiegostwo przeciwko hawajskiemu agentowi i agentowi

Kraków (Polska), 2 czerwca (EFE) .- Sprawa szpiegowska przeciwko chińskiemu agentowi, który był byłym agentem polskich służb bezpieczeństwa i dyrektorem sprzedaży Hawajów w Polsce, została umieszczona za zamkniętymi drzwiami w Warszawie z wielkim niecierpliwością.

Oskarżeni Chińczycy Weijing Wang i Polar Pyotr Durbajlo zostali aresztowani w styczniu 2019 r. w Polsce pod zarzutem pracy dla rządu chińskiego i odbywania kary do trzech lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa.

Według prokuratury, Wang starał się wpłynąć na rząd, wykorzystując przez wiele lat stanowisko dyrektora sprzedaży Hawajów w Polsce i pozwolił chińskiej firmie na wykorzystanie technologii do „kontroli infrastruktury technicznej”, podczas gdy Turbazzlo służył jako źródło informacji na temat działania techniczne polskiej administracji publicznej.

Proces został wznowiony w środę po tym, jak trzech sędziów zajmujących się sprawą ogłosiło we wtorek tajemnicę procesu wbrew woli bezpieczeństwa.

Turbazzlo, który pracował dla polskiego wywiadu narodowego będąc w areszcie policyjnym od czasu aresztowania Chińczyka rok temu, został zwolniony za kaucją sześć miesięcy po aresztowaniu.

Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy, a prawnik Durbazlova, Bartlomij Jankowski, powiedział dziennikarzom, że złoży skargę na polski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Mówiąc po polsku na początku procesu, Wang został poproszony o zwrócenie się do Stanisława, który studiował w Polsce i służył jako ambasador Chin w Gdańsku w Polsce, zanim objął stanowisko szefa sprzedaży na Hawajach.

Firma zwolniła Wanga, gdy został zatrzymany przez polskie władze, ale udzieliła mu pomocy finansowej na opłacenie jego ochrony prawnej, obiecując w oświadczeniu, że działania Wanga zawsze będą zgodne z najwyższymi standardami przejrzystości i poszanowania prawa. „.

Proces ten, oprócz jego międzynarodowych implikacji, będzie wymagał długich szczegółów technicznych, co ma potrwać kilka miesięcy.

Hawaje zostały oskarżone przez kilka rządów, w tym agencje nadzoru i wywiadu, o swoje urządzenia, które rzekomo wysyłają informacje do rządu chińskiego.

Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Wielka Brytania i Szwecja zakazały używania hawajskiego sprzętu w systemach komputerowych swoich usług rządowych, podczas gdy Francja wybrała ze względów bezpieczeństwa lokalnych dostawców, takich jak Ericsson i Nokia.

Ponadto wiele krajów bałkańskich zgodziło się na wdrożenie kierowanych przez USA wytycznych „Czysta sieć” i dąży do wykluczenia chińskich firm z jakiegokolwiek sektora publicznego o strategicznym znaczeniu. EFE

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *