Protesty w obronie praw człowieka dot sports

Protesty w obronie praw człowieka dot sports

Świat futbolu nie uniknął możliwości wyrażenia swojego stanowiska w sprawie działań piłkarzy w obliczu scenariuszy łamania praw człowieka.

Światem sportu wstrząsnęły w ostatnich dniach różne protesty przeciwko łamaniu praw człowieka.

W przypadku takich krajów jak Iran, w ostatnim meczu towarzyskim pomiędzy reprezentacją tego kraju a Senegalem, irańscy zawodnicy, którzy przybyli na stadion, zakryli tarczę Federacji Irańskiej podczas hymnu narodowego, jako mechanizm protestu. 22-letnia Mohseh Amini trzy dni po aresztowaniu w Teheranie pod zarzutem naruszenia zasad ubioru.

Wielu protestujących zgromadziło się przed stadionem, aby dopingować piłkarzy, którzy poparli ruch przeciwko władzom.

Według La Vanguardia rzeczniczka ruchu Mehran Mustady powiedziała irańskiemu zespołowi: „Jesteśmy tu, aby błagać: proszę, wspierajcie nas zamiast nam się sprzeciwiać”.

„Oczywiście są reperkusje dla piłkarza wyrażającego swoje poparcie, ponieważ konsekwencje w Iranie są naprawdę ważne dla tych, którzy sprzeciwiają się reżimowi. Ale jasne jest, że muszą być przygotowani na swoje cierpienie.”

Wśród tych, którzy przyłączyli się do tego ruchu, jest były lider irańskiej drużyny narodowej Mahdi Mahdavikia, który powiedział, że władze ignorują głos ludzi.

Dania przeciw Katarowi

W ostatnich dniach duńska drużyna narodowa znalazła się wśród innych drużyn, które odczuły naruszenia praw człowieka.

W meczu z Francją o Ligę Narodów UEFA nie było widoczne ani logo noszone przez Duńczyków Hummel, ani logo federacji.

W poście na Instagramie marka sportowa Hummel napisała, że ​​ta nowa koszulka ma na celu wysłanie podwójnej wiadomości. Na cześć duńskiej drużyny, która wzięła udział w turnieju Euro 92 oraz protest przeciwko Katarze za rekord w zakresie praw człowieka, który od czasu wyboru tego miejsca na Mistrzostwa Świata jest przedmiotem kontrowersji.

„Dlatego zmniejszyliśmy każdy szczegół na nowych koszulkach Mistrzostw Świata w Danii, w tym nasze charakterystyczne logo i odznaki (szewrony w kształcie litery V, które oznaczają projekty marki). Nie chcemy być widoczni podczas turnieju, który kosztował tysiące istnień” – podkreśliła marka.

W związku z tym stanowiskiem Najwyższy Komitet Kataru 2022, za pośrednictwem duńskiego rzecznika, odrzucił stanowisko Danii i podkreślił „obowiązek ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, którzy budowali stadiony mistrzostw świata”.

„Ciężko pracowaliśmy razem z rządem Kataru, aby zapewnić, że turniej pozostawi trwałe dziedzictwo społeczne. Zauważył, że to zobowiązanie przyczyniło się do wdrożenia ważnych reform w systemie pracy oraz uchwalenia przepisów chroniących prawa pracowników i zapewniających ich warunki życia ulegają poprawie.

Zobaczymy, czy Dania w końcu skoczy w tym stroju podczas listopadowego turnieju.

Kapitanowie dla społeczności LGBT+

To był jeden z najczęściej powtarzających się tematów zmierzenia się z Pucharem Świata. Liderzy europejskich drużyn narodowych, którzy będą obecni w Katarze 2022, zgodzili się między sobą i zaproponowali FIFA możliwość noszenia bransoletki z tęczowym sercem, aby wesprzeć społeczność LGTB+.

Należy pamiętać, że związki osób tej samej płci w miejscach publicznych są w Katarze nielegalne, a w Katarze grozi kara więzienia do siedmiu lat, podczas gdy w innych państwach Zatoki Perskiej może to prowadzić do kary śmierci.

Osiem z trzynastu europejskich drużyn zdecydowało się wesprzeć ten ruch o nazwie One Love, ale FIFA sprzeciwiła się tej inicjatywie, ponieważ zgodnie z przepisami kapitanowie 32 drużyn biorących udział w mundialu muszą korzystać ze sprzętu dostarczonego przez podmiot sportowy.

Kapitan Anglii Harry Kane powiedział w oświadczeniu: „Nosimy opaskę kapitana obok nazwy naszej drużyny i wyśle ​​to jasny komunikat, gdy świat nas zobaczy”.

Z kolei Walijska Federacja argumentowała, że ​​„do FIFA został złożony wniosek o pozwolenie na noszenie bransoletek podczas Mistrzostw Świata FIFA”. Jednak podmiot sportowy jeszcze tego nie skomentował.

Należy zauważyć, że Portugalia, Hiszpania, Polska, Chorwacja i Serbia nie przystąpiły do ​​tej inicjatywy. Choć przypadek Polski jest szczególny, bo jej kapitan Robert Lewandowski będzie nosił drużynę kapitańską w barwach Ukrainy „na rzecz pokoju”, jak zapowiedział zawodnik Barcelony.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *