Przeciwnicy Rosji w Polsce dążą do sformowania frontu przeciwko Putinowi

JABLONA (Polska), 5 listopada (EFE) – Liczne grono polityków i działaczy rosyjskiej opozycji prodemokratycznej zebrało się w sobotę w podwarszawskiej Jabłonie na trzydniowej konferencji mającej na celu stworzenie podstaw do stworzenia alternatywy dla reżim prezydenta Władimira Putina.

Spotkanie otworzył Ilja Ponomariew, który w 2014 r. był jedynym deputowanym do Dumy Państwowej (parlamentu rosyjskiego), który głosował przeciwko aneksji Krymu, a obecnie przebywa na emigracji.

Ponomariew w wypowiedziach dla EFE określił spotkanie jako „moment historyczny”, w którym po raz pierwszy od dziesięcioleci spotyka się z byłymi deputowanymi, którzy zostali wówczas demokratycznie wybrani.

„Naprawdę mam nadzieję, że te trzy dni będą owocne” – powiedział Ponomarev.

Konferencja potrwa do poniedziałku i weźmie w niej udział 51 delegatów, którzy wcześniej piastowali stanowiska z wyboru w Rosji, a pozostali posłowie będą uczestniczyć w konferencji cyfrowo.

„Będziemy mieć wiele przemówień i ogłoszeń, które będą stanowić ramy nadchodzących spotkań” – powiedział Ponomarev.

Ponomarev wyjaśnił wcześniej w wywiadzie dla EFE, że ideą Kongresu jest zaoferowanie Rosjanom demokratycznej alternatywy dla reżimu Putina.

Obecny i współorganizujący konferencję obrońca opozycji i praw człowieka Andriej Sedelnikow określił spotkanie jako pierwszy krok w kierunku nowej republiki parlamentarnej dla Rosji.

„Staramy się zrobić duży krok w przyszłość. W tej chwili nie wiem, co stanie się po Kongresie, ponieważ wszyscy delegaci, którzy uczestniczą w Kongresie osobiście lub online, są pod presją rosyjskich służb bezpieczeństwa”. EFE powiedział.

„Chcielibyśmy jednak wysłać wiadomość do Rosjan, którzy uciekli z Putina i milionów, które nadal mieszkają w Rosji” – dodał.

Sedlnikow, któremu w 2008 roku przyznano azyl w Wielkiej Brytanii, powiedział, że mimo niepewności co do przyszłości opozycyjnej inicjatywy, ma nadzieję, że to początek nowej Rosji.

„Zrobimy wszystko, aby to zrobić. Mamy nadzieję, że uda nam się zmienić Rosję i że Rosja powróci do demokracji” – podsumował Sedelnikov.

Władimir Ponomariew, ojciec i zarazem przeciwnik Ilji, podkreślał, że ten Kongres różni się od innych inicjatyw opozycyjnych.

Władimir Ponomariew powiedział: „Zasadą, na której opiera się Kongres, jest to, że musimy działać, a nie rozmawiać, i musimy to robić ramię w ramię z Ukrainą. Tylko wtedy, z pomocą Ukrainy, będziemy mogli walczyć z Putinem”.

Na początku tego stulecia, w latach 1999-2004, Władimir Ponomariew był wiceministrem budownictwa za Władimira Putina (ówczesny premier), a następnie w rządzie Michaiła Kasjanowa.

„Musimy zrozumieć, że reżim Putina nie upadnie, jeśli będzie walczył wyłącznie środkami pokojowymi i propagandą. Musimy wspierać całą europejską cywilizację” – powiedział Ponomarev.

Jego zdaniem świat nie powinien polegać na konfliktach na czele reżimu Putina.

„Jestem przekonany, że nawet jeśli nastąpi przerwa na Kremlu, nie ma to znaczenia dla ludzi, którzy chcą demokratycznej Rosji. Putina mogą zastąpić ludzie tacy jak przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin i wszystko pozostanie bez zmian” – powiedział Ponomarev.

Ponomarev powiedział, że Kongres czuje wsparcie Ukrainy i gościnność Polaków.

„Oczywiście inne rządy nie mają prawa oficjalnie nas wspierać, bo Kongres jest bazą dla przyszłego parlamentu innego kraju. Czujemy się jednak w Polsce bezpiecznie i możemy to zorganizować” – powiedziała opozycja.

W pierwszym dniu wystąpili także goście z innych krajów, m.in. były lider polskiej opozycji antykomunistycznej Adam Michnik i litewski parlamentarzysta Emmanuel Zingers.

„Tego rodzaju inicjatywy muszą być wspierane. Wszyscy to imigranci i są w trudnej sytuacji. Opozycja w kraju obaliła reżim komunistyczny w Polsce. Jednak bez imigracji nigdy byśmy tego nie osiągnęli” – powiedział. EFE Adam Mechnick.

28 października Michnik otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii za udział w dziennikarstwie i obronie demokracji w Polsce.

Jego zdaniem Kongres może być ważnym krokiem do zaprezentowania innej Rosji.

Łukasz Olender

(c) EFE .Agencja

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.