Przed trzęsieniami ziemi pojawiają się dziwne eksplozje elektromagnetyczne – i możemy wreszcie wiedzieć, dlaczego

Przed trzęsieniami ziemi pojawiają się dziwne eksplozje elektromagnetyczne - i możemy wreszcie wiedzieć, dlaczego

Od jakiegoś czasu sejsmolodzy są świadomi krótkich, subtelnych anomalii w Podziemne pola elektryczne To wywołuje trzęsienie ziemi, czasami już na kilka tygodni przed trzęsieniem ziemi.

Kuszące jest myślenie, że te eksplozje elektromagnetyczne można wykorzystać do przewidywania trzęsienia ziemi. Do tej pory jednak przyczyna tych dziwnych erupcji nie była od razu widoczna.

Nowe badania sugerują, że kluczem do sukcesu są gazy uwięzione w tak zwanym zaworze awaryjnym, które mogą się nagromadzić, zanim uderzy trzęsienie ziemi. Te nieprzepuszczalne warstwy skały mogą przesuwać się przez szczelinę, skutecznie tworząc wrota blokujące przepływ wód gruntowych.

Kiedy awaria zaworu pęka na końcu i spada ciśnienie, dwutlenek węgla lub metan rozpuszczony w uwięzionej wodzie jest uwalniany, zwiększając objętość i wypychając pęknięcia w szczelinie. Kiedy gaz jest emitowany, zostaje również naelektryzowany, ponieważ elektrony są uwalniane z popękanych powierzchni, które przyczepiają się do cząsteczek gazu i generują prąd, gdy poruszają się w górę.

„Wyniki potwierdziły słuszność aktualnej hipotezy roboczej, że sprzężone oddziaływanie pękania skał z gazami głębinowymi podczas quasi-statycznego pękania skał w ogniskowej strefie szczeliny może odgrywać ważną rolę w generowaniu wstępnego pęknięcia i masy . Zjawiska sejsmiczne elektromagnetyczne ”- piszą naukowcy Publikacja opublikowana.

Korzystając z dedykowanego laboratorium, zespół był w stanie przetestować reakcje diorytu kwarcowego. GabbroBazalt i granit są drobnoziarniste w symulacjach przypominających miniaturowe trzęsienia ziemi. Pokazali, że naelektryzowane prądy gazowe mogą w rzeczywistości być powiązane ze szczelinowaniem skał.

Naukowcy odkryli, że rodzaj skały ma znaczenie. Skały, w tym granit, mają defekty sieci, które z czasem wychwytują niesparowane elektrony poprzez naturalne promieniowanie wznoszące się spod powierzchni, co prowadzi do większego prądu.

Wydaje się, że wpływ ma również rodzaj błędu. Badanie wspiera Poprzednie wyszukiwanie Od tych samych naukowców po sejsmologię elektromagnetyczną, pokazując, jak dwutlenek węgla uwolniony w wyniku błędu sejsmicznego może zostać naelektryzowany i wytworzyć pola magnetyczne.

Inne hipotezy O eksplozjach elektromagnetycznych mówi się, że same skały mogą stać się półprzewodnikami pod dostatecznym ciśnieniem i wysoką temperaturą, podczas gdy inni eksperci nie wierzą, że te dziwne eksplozje są w ogóle przewidywaniami.

Dopóki rzeczywiste trzęsienie ziemi nie zostanie przewidziane przez niezwykłą aktywność elektromagnetyczną – aktywność, która i tak często zdarza się na naszej planecie – ława przysięgłych nadal pozostaje poza sądownictwem. Ale jeśli ten pomysł zostanie poparty przyszłymi badaniami, może to zapewnić nam ratujący życie sposób uzyskiwania informacji o przyszłych trzęsieniach ziemi.

„W wyniku tego eksperymentu laboratoryjnego możliwe jest wykrycie sygnału elektrycznego związanego z trzęsieniem ziemi poprzez obserwację napięcia / prądu generowanego w przewodniku, takim jak stalowa rura wodociągowa zakopana pod ziemią”. Podsumowują badacze.

„Takie podejście przechodzi obecnie typowe testy terenowe”.

Badania zostały opublikowane w Ziemia, planety i kosmos.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *