„Przerażające” plastikowe skały znalezione na odległej brazylijskiej wyspie

„Przerażające” plastikowe skały znalezione na odległej brazylijskiej wyspie

Geologia brazylijskiej wulkanicznej wyspy Trinidad od lat fascynuje naukowców, ale odkrycie skał wykonanych z plastikowych szczątków w tej odległej ostoi żółwi budzi niepokój.

Stopiony plastik zaplątał się w skały na wyspie, położonej 1140 kilometrów (708 mil) od południowo-wschodniego stanu Espiritu Santo, co zdaniem naukowców jest dowodem na rosnący wpływ człowieka na cykle geologiczne Ziemi.

„Jest to jednocześnie nowe i przerażające, ponieważ zanieczyszczenie dotarło do geologii” – powiedziała Fernanda Avelar Santos, geolog z Federalnego Uniwersytetu Paraná.

Naukowcy z Federalnego Uniwersytetu Paraná odkryli, że plastikowe sieci rybackie stopiły się na skałach.agencji Reutera

Santos i jej zespół przeprowadzili testy chemiczne, aby zobaczyć, jaki rodzaj plastiku mają skały.Nazywa się je plastiglumerami, ponieważ składają się z mieszaniny ziaren osadowych i innych szczątków utrzymywanych razem przez plastik.

Badaczka Fernanda Avelar Santos patrzy przez mikroskop wraz ze swoją koleżanką z Uniwersytetu Federalnego w Paraná, Giovanną Diorio. agencji Reutera

Ustawiliśmy [the pollution] Pochodzi głównie z sieci rybackich, które są bardzo powszechnym śmieciem na plażach wyspy Trynidad” – powiedział Santos. [nets] Prądy oceaniczne są przenoszone przez prądy oceaniczne i piętrzą się na plaży. Gdy temperatura wzrasta, to tworzywo sztuczne topi się i staje się integralną częścią naturalnych materiałów plaży. „Wyspa Trindade jest jednym z najważniejszych na świecie miejsc ochrony żółwi zielonych, czyli Chelonia mydas, gdzie tysiące przybywają co roku, aby złożyć jaja. Jedynymi ludzkimi mieszkańcami Trynidadu są członkowie brazylijskiej marynarki wojennej, która utrzymuje bazę na wyspie i chroni gniazdujące żółwie.

Gdzie znaleźliśmy te próbki? [of plastic] Jest to stale chroniony obszar w Brazylii, w pobliżu miejsca, w którym żółwie zielone składają jaja.

Plastik został znaleziony na skałach na Uniwersytecie Federalnym Paraná w Brazylii. agencji Reutera

Santos mówi, że to odkrycie rodzi pytania o dziedzictwo ludzi na Ziemi.

„Dużo mówimy o antropocenie i to wszystko” – powiedział Santos, odnosząc się do proponowanej epoki geologicznej określonej przez wpływ człowieka na geologię i ekosystemy planety.

„Zanieczyszczenia i śmieci w morzu oraz tworzywa sztuczne niewłaściwie wyrzucane do oceanów stały się materiałami geologicznymi… zachowanymi w zapisach geologicznych Ziemi”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *