Od początku pandemii Covid-19 coraz większą uwagę poświęca się problemom zdrowia psychicznego, w tym depresji Więcej niż kiedykolwiek. Nowa opcja leczenia, szczególnie w leczeniu depresji, czyli przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, powoli pomaga zaspokoić niektóre z tych znaczących niezaspokojonych potrzeb naszego społeczeństwa.
Badania badają również zastosowanie rTMS w kilku innych schorzeniach, w tym w zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym, autyzmie, zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, przewlekłym bólu i prawdopodobnie w celu spowolnienia postępu objawów demencji.
Co wiemy do tej pory o tej powstającej formie leczenia? Czy spełnia swoje obietnice dotyczące osób cierpiących na depresję?
Jak to działa i kto teraz to dostaje?
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna Polega na podaniu serii impulsów magnetycznych poprzez cewkę umieszczoną na skórze głowy. Kiedy pacjent siedzi na krześle, rozbudzony i zrelaksowany, pole magnetyczne aktywuje neurony w mózgu, stopniowo zmieniając aktywność obwodów mózgowych, które nieprawidłowo funkcjonują w depresji. Uważa się, że pomaga to przywrócić normalną interakcję między obszarami mózgu.
Skutki uboczne są Zwykle jest łagodny I tymczasowe. Mogą one obejmować dyskomfort skóry głowy, ból głowy, mrowienie lub drganie twarzy oraz uczucie zawrotów głowy przez krótki czas po sesji zabiegowej.
Istnieją spójne dowody skuteczność Terapia przezczaszkową stymulacją magnetyczną w ciężkich epizodach depresyjnych. Jego zastosowanie poparte jest licznymi badaniami klinicznymi, a także badaniami w świecie rzeczywistym, pokazującymi jego korzyści w ponad… 50% pacjentów otrzymuje leczenie. Od kilku lat przyciąga fundusze Medicare i obecnie jest stopniowo wdrażane w całej Australii.
Jednak nadal pozostaje wiele problemów związanych ze stosowaniem rTMS. Po pierwsze, pacjent przychodzi do kliniki codziennie, od poniedziałku do piątku, przez cztery do sześciu tygodni. Jest to nieefektywne i kosztowne.
Obydwa te problemy można ostatecznie rozwiązać poprzez opracowanie tak zwanych protokołów „przyspieszonych” – terapii zapewniających wyższe dawki w krótszym czasie. Zamiast rozkładać całą dawkę na miesiąc lub dłużej, pacjent może otrzymać cztery lub pięć dni leczenia dużymi dawkami w ciągu jednego tygodnia.
studia Zarówno w kraju, jak i za granicą zaczynają wykazywać się skuteczniejszą dostawą i Bardzo szybkie korzyści kliniczne Z tymi nowymi systemami terapeutycznymi.
A co z innymi warunkami?
Wraz z klinicznym zastosowaniem rTMS w leczeniu depresji badania coraz częściej wskazują na jego potencjalną wartość w innych schorzeniach.
Seria badań wykazała, że nieco inny rodzaj przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, który jest w stanie stymulować głębsze obszary mózgu, ale nadal pochodzi z cewki umieszczonej na skórze głowy, może być skuteczny w leczeniu objawów u niektórych pacjentów Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne). Jest to niezwykle istotne osiągnięcie, ponieważ u wielu pacjentów z OCD nie udaje się uzyskać poprawy po zastosowaniu leków i terapii psychologicznych, a ponadto opracowywanych jest niewiele nowych metod leczenia tej choroby.
W leczeniu OCD stosuje się przezczaszkową stymulację magnetyczną zgoda Do użytku klinicznego w Stanach Zjednoczonych i dostępne w ograniczonej liczbie usług klinicznych w Australii.
Leczenie jest obiecujące Zaburzenia uzależnieńw tym opracowanie podejścia wykorzystującego przezczaszkową stymulację magnetyczną Pomaganie pacjentom w rzuceniu palenia. Początkowe badanie tego podejścia wykazało co najmniej podwojenie odsetka pacjentów, którzy nie palili w ciągu pierwszych sześciu tygodni.
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna może również pomóc w leczeniu przewlekłego bólu. Liczne podejścia wykorzystujące technologię dają obiecujące wyniki Pojawiają się wytyczneJednak ustalony przebieg kliniczny nie jest jeszcze dobrze zdefiniowany.
Grupa badaczy z całego kraju pod przewodnictwem Profesor Peter Enticut w Melbourneprowadzi wiodące na świecie badania, próbując opracować sposoby wykorzystania przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, aby pomóc młodzieży i dorosłym pacjentom z autyzmem, szczególnie w celu poprawy zdolności rozumienia i interakcji społecznych.
W miarę narastania potrzeb klinicznych wczesne badania mają również na celu sprawdzenie, czy przezczaszkowa stymulacja magnetyczna może złagodzić objawy choroby Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Badania wykazały już, że przezczaszkowa stymulacja magnetyczna może poprawić, przynajmniej tymczasowo, zdolność myślenia w przypadku szeregu zaburzeń, w tym: Choroba Alzheimera. Obecnie stosuje się tę metodę, aby sprawdzić, czy może poprawić uwagę pacjentów z ADHD. Obecnie badania te są jeszcze w powijakach.
Czy efekty się utrzymują?
Póki co jakość certyfikat O utrzymywaniu się skutków i konieczności leczenia podtrzymującego za pomocą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej w depresji niepełnej. W badaniach sprawdza się, czy rzadsza przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (np. jeden zabieg co dwa tygodnie) może zapobiec nawrotom depresji u pacjentów, którzy dobrze zareagowali. Badania wstępne Sugeruje, że terapia podtrzymująca jest skuteczna, ale nie przeprowadzono wystarczającej liczby badań wysokiej jakości, aby przekonać Medicare do jej wsparcia.
Fundusze Medicare nie finansują również przezczaszkowej stymulacji magnetycznej pacjentom, u których wystąpił nawrót depresji więcej niż jeden raz.
To jest bardzo niezwykłe. Pacjenci z depresją mogą otrzymywać wiele kursów leków przeciwdepresyjnych, psychoterapię lub terapię EW w oparciu o podobny poziom dowodów. Dotyczy to również większości innych metod leczenia.
W praktyce klinicznej tak Dostępne ograniczone dowodyWydaje się jasne, że jeśli pacjent raz zareagował na rTMS, prawdopodobnie zareaguje ponownie. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, pacjenci pozostają w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Wiedzą, że istnieje skuteczna terapia, która już w ich przypadku zadziałała, ale dostęp do niej mogą uzyskać jedynie dużym kosztem lub długim pobytem w prywatnym szpitalu.
Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”