Przyjrzyj się tym nowym, oszałamiającym zdjęciom wulkanicznego księżyca Jowisza Io: NPR

Przyjrzyj się tym nowym, oszałamiającym zdjęciom wulkanicznego księżyca Jowisza Io: NPR

Księżyc Jowisza, Io, widoczny jest na zdjęciu wykonanym przez sondę kosmiczną Juno podczas przelotu 30 grudnia.

NASA


Ukryj podpis

Przełącz podpis


NASA

Tam Nowe i wysokiej jakości obrazy księżyca Jowisza, Io, dzięki najbliższemu od kilkudziesięciu lat przelotowi statku kosmicznego w pobliżu ciała niebieskiego.

NASA podała, że ​​w sobotę opublikowała zdjęcia wykonane przez sondę Juno, która miała przelecieć w odległości około 1500 km od powierzchni Io.

Zdjęcia zapylonej czerwonej kuli, na której widać ogromne, szare wulkany, wzbudziły w Internecie podziw wśród astronomów i innych obserwatorów gwiazd, a niektórzy opisywali je jako „wspaniałe” i „piękne”.

Zdjęcia zostały wykonane przez kamerę JunoCam, publiczne narzędzie umożliwiające rejestrację kolorowych obrazów w świetle widzialnym, które według NASA zostało osłabione przez promieniowanie podczas misji.

Od 2016 roku Junona Zbadano Jowisza i jego otoczenie, w tym Io, najbardziej wulkaniczny świat w Układzie Słonecznym.

Badacze z NASA mają nadzieję wykorzystać informacje z przelotu, a także wcześniejsze obserwacje, aby dowiedzieć się więcej o burzliwych wulkanach na Księżycu.

„Przyglądamy się, jak często wybuchają, jak jasne i gorące są, jak zmienia się kształt strumienia lawy i jak aktywność Io wiąże się z przepływem naładowanych cząstek w magnetosferze Jowisza” – powiedział Scott Bolton, główny badacz Juno . zezwolenie.

Agencja zaplanowała kolejny bliski przelot obok Io na 3 lutego, kiedy to Juno ma ponownie przelecieć w mniej więcej tej samej odległości od powierzchni Księżyca, co w sobotę.

Misja Juno ma zakończyć się pod koniec 2025 roku.

NASA podała, że ​​weekendowy przelot Juno obok Io był najbliższym przelotem od 2016 roku Podobna wycieczka przez należącą do tej agencji sondę Galileo w 2001 roku, która dotarła na odległość około 180 km od wulkanicznego księżyca.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *