Przyszła misja ExoMars pomyślnie przeszła test głębokiego wiercenia

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

Paryż (AFP)

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła w środę, że europejska wersja robota przyszłej misji „ExoMars”, która wystartuje jesienią 2022 r. w celu zbadania gleby na Marsie, pomyślnie przeszła pierwszy test głębokiego wiercenia.

Europejska Agencja Kosmiczna wyjaśniła, że ​​„bliźniak” łazika Rosalind Franklin „wywiercił i pobrał próbki na głębokości 1,7 metra”, czyli znacznie głębiej niż wszystko, co kiedykolwiek osiągnięto na Czerwonej Planecie, gdzie rekord wynosi 7 cm.

W swoim oświadczeniu agencja stwierdziła, że ​​jest to „obiecująca pierwsza faza” misji ExoMars.

Rosyjsko-europejski program kosmiczny, pierwotnie planowany na 2020 rok, został przesunięty na 2022 głównie z powodu pandemii Covid.

Robot Rosalind Franklin (na cześć brytyjskiego biologa molekularnego) ma w zasadzie zdolność kopania w marsjańskiej glebie na głębokość dwóch metrów, teoretycznie dając dostęp do materii organicznej, która może być przechowywana przez 4000 milionów lat.

W tym odległym czasie Mars bardziej przypominał Ziemię niż dzisiaj, w warunkach, które mogły skrywać formy życia.

Replika łazika ExoMars, nazwana „Modelem badań ziemskich”, wydobyła swoje pierwsze fragmenty w zakładzie Alec firmy lotniczej w Turynie we Włoszech, który zawiera replikę marsjańskiej gleby.

Wiercenie przeprowadzono w studni z różnymi rodzajami skał, aby przywrócić rodzaj gleby, którą można znaleźć na Marsie. Robot miał też mniejszą wagę niż normalnie, ponieważ grawitacja Marsa jest mniejsza niż Ziemi.

Wyekstrahowane próbki zostały umieszczone w laboratorium wewnątrz robota do analizy, tak jak na Marsie.

„Niezawodne pobranie dogłębnych próbek jest kluczem do głównego celu naukowego ExoMars” — wspomina badacz odpowiedzialny za projekt, Jorge Vago.

Prawdziwa robota Rosalind Franklin jest gotowa do podróży na Marsa za około rok. Pierwsze okno startowe ExoMars zostanie otwarte 20 września 2022 roku.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *