Radio Hawana Kuba | Zwycięstwo Luli pojawiło się w pierwszej turze prezydenckiej w Brazylii

Radio Hawana Kuba |  Zwycięstwo Luli pojawiło się w pierwszej turze prezydenckiej w Brazylii

| Zdjęcie: ptbrasil

BRASILIA, 8 października (RHC) Zwycięstwo byłego prezydenta Luisa Inacio Lulady Silvy w pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbyły się 2 października, uzyskało 48,43% głosów w Brazylii w tygodniu kończącym się w sobotę.

„Zawsze myślałem, że wygramy. I chodźmy”, powiedział prasie kandydat na prezydenta z Partii Robotniczej Sao Paulo po tym, jak dowiedział się o swoim zwycięstwie w procesie sądowym z zeszłej niedzieli.

Były przywódca związkowy podziękował ponad 58 milionom brazylijskich wyborców za ich zaufanie i ostrzegł, że nadszedł czas, aby walczyć i wygrywać pod koniec miesiąca.

Lula wystartuje w drugiej turze wyborów 30 października ze skrajnie prawicowym liderem Jairem Bolsonaro, który chce zostać ponownie wybrany z Partią Liberalną i wygrał 43,20 procent wyborów.

Ponad 156 milionów Brazylijczyków uprawnionych do głosowania wybrało swojego następnego prezydenta, ale zostanie to rozstrzygnięte w drugiej turze.

Również w konsultacjach wyznacza się wiceprezydenta stanu, gubernatorów i zastępców gubernatorów stanów oraz Dystryktu Federalnego; Senatorowie, przedstawiciele federalni i ustawodawcy stanowi.

W wyborach wzięło udział 11 kandydatów na prezydenta, a zgodnie z krajowym ustawodawstwem kandydat musi otrzymać bezwzględną większość głosów, czyli ponad połowę ważnych głosów (z wyłączeniem głosów nieważnych).

Jeżeli żaden z kandydatów do władzy nie spełni tego kryterium, odbędzie się druga tura.

Te same kryteria zastosowano do wyborów gubernatorów w gminach o liczbie mieszkańców powyżej 200 tys.

W przypadku stanowisk ustawodawczych na szczeblu federalnym było 513 mandatów w Izbie Reprezentantów i 27 mandatów, po jednym dla każdej jednostki Federacji, z łącznej liczby 81 mandatów w Senacie.

Podobnie przedstawiciele Federacji, Stanów i Prowincji byli wybierani w tzw. systemie proporcjonalnym, czyli przedstawiciele partii lub koalicji z największą liczbą głosów, według obliczenia ilorazu partyjnego.

Konstytucja Federalna stanowi, że każdy wykształcony obywatel, urodzony w kraju lub naturalizowany, w wieku od 18 do 70 lat, ma obowiązek głosowania.

Wybory wyborcze były fakultatywne dla młodych ludzi w wieku od 16 do 17 lat, powyżej 70. roku życia, którzy byli analfabetami. Oznaczało to, że mogli skorzystać ze swojego prawa, ale nie byli do tego zobowiązani przez prawo. (Źródło: prasa łacińska).

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *