Rajd, by Polska została w Unii Europejskiej

Tysiące Polaków demonstrowało w niedzielę w miastach w całym kraju w obronie Unii Europejskiej po tym, jak krajowy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polskie prawo ma pierwszeństwo przed przepisami unijnymi.

Donald Tusk, lider opozycji i były lider Unii Europejskiej, wezwał do protestów w obronie członkostwa Polski w bloku kontynentalnym.

– Musimy ratować Polskę i nikt tego za nas nie zrobi – powiedział Tusk.

TVN24 nadawał zdjęcia z wieców w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych miastach, na których uczestnicy wymachiwali polskimi i europejskimi flagami. W Warszawie na maszty miejskie i autobusy wywieszono flagi na kilka godzin przed rajdem.

Istnieją obawy, że orzeczenie doprowadzi do wyjścia Polski z unii i odrzuci wartości i prawa bloku.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego zaprzecza wychodzeniu z Unii Europejskiej, choć liderzy partii rządzących używali języka, by sugerować, że to jest ich cel.

Unia Europejska jest bardzo popularna w Polsce, której członkostwo przyniosło swobodę poruszania się po kontynencie i wyraźny dobrobyt gospodarczy w kraju, który w 1989 roku cierpiał przez dziesięciolecia komunistycznych rządów.

Czwartkowe orzeczenie sądu lojalnego wobec partii rządzącej stanowi poważne wyzwanie dla rządów prawa na kontynencie.

W orzeczeniu wydanym na wniosek Prezesa Rady Ministrów sąd orzekł, że w niektórych przypadkach należy preferować konstytucję krajową. Morawiecki zwrócił się o orzeczenie prawne po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w marcu, że nowe zasady powoływania członków do Sądu Najwyższego mogą naruszać zasady kontynentu i wezwał Polskę do ich uchylenia.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *