Rak macicy rośnie, zwłaszcza wśród czarnoskórych kobiet

Rak macicy rośnie, zwłaszcza wśród czarnoskórych kobiet

Badanie dr Clark wykazało, że czarne kobiety odpowiadały za prawie 10 procent z 208 587 przypadków raka macicy zdiagnozowanych w Stanach Zjednoczonych w latach 2000-2017, ale stanowiły one prawie 18 procent z około 16 797 zgonów z powodu raka macicy w tym okresie. .

Dr Clark donosi, że śmiertelność z powodu raka macicy u czarnych kobiet wynosi 31,4 na 100 000 kobiet w wieku 40 lat i starszych, w porównaniu do 15,2 na 100 000 dla białych kobiet w tej samej grupie wiekowej. (Podobne wskaźniki śmiertelności wśród kobiet pochodzenia azjatyckiego wynosiły 9 na 100 000, a wśród Amerykanek pochodzenia latynoskiego 12,3 na 100 000).

To sprawia, że ​​rak macicy jest anomalią, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch dekad poczyniono postępy w zmniejszaniu różnic rasowych we wskaźnikach umieralności z powodu większości rodzajów raka. Inny raport National Cancer Institute, opublikowany w JAMA Oncology w maju, wykazał, że ogólnie rzecz biorąc, Śmiertelność z powodu raka spadła stale wśród czarnych Amerykanów w latach 1999-2019, chociaż pozostaje wyższy niż w przypadku innych grup rasowych i etnicznych.

Przyczyny zwiększonej zachorowalności na raka macicy nie są dobrze poznane. Najczęstsza forma, rak endometrium, jest związana z ekspozycją na estrogen, która jest wyższa w przypadku otyłości, a wskaźniki otyłości rosną w Stanach Zjednoczonych.

Jednak rak nie endometrium również zwiększył częstość występowania i nie jest związany z nadwagą. Badanie dr Clark wykazało, że czarne kobiety są bardziej narażone na rozwój tej agresywnej postaci raka macicy. Jest mniej prawdopodobne, że zostaną zdiagnozowani na wczesnym etapie choroby i mają gorsze wskaźniki przeżycia niezależnie od tego, kiedy zostali zdiagnozowani i jaki podtyp nowotworu mieli.

„Na każdym etapie diagnozy wyniki są różne” – powiedziała dr Karen Knudsen, dyrektor generalna American Cancer Society. „Czy otrzymują taką samą jakość opieki onkologicznej?” Wezwał do dalszych badań nad czynnikami wpływającymi na trendy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.