Rakieta księżycowa Artemis osiąga znaczące osiągnięcia pomimo problemów podczas krytycznych testów przedstartowych

Rakieta księżycowa Artemis osiąga znaczące osiągnięcia pomimo problemów podczas krytycznych testów przedstartowych

Czwarta próba ostatniej próby przedstartowej rozpoczęła się w sobotę, a zbiorniki rakietowe zapełniły się w poniedziałek.

Krytyczny test, znany jako próba, symuluje każdy etap startu bez opuszczania przez rakietę wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie.

Proces ten obejmuje ładowanie ultraschłodzonych propelentów, wykonanie pełnego odliczania symulującego start, resetowanie zegara i opróżnianie zbiorników rakietowych.

Wyniki treningu w mokrych ubraniach zadecydują, kiedy Artemis I wyruszy w misję poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. Ta misja uruchomi program Artemis NASA, który ma przywrócić ludzi na Księżyc i wylądować na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 roku.

Trzy poprzednie próby treningu w mokrych ubraniach w kwietniu zakończyły się niepowodzeniem i zakończyły się, zanim rakieta została całkowicie naładowana paliwem z powodu różnych wycieków. NASA twierdzi, że te błędy zostały już poprawione.

Zespół NASA toczy 322-stopowy (98-metrowy) stos rakiet Artemis I, w tym Space Launch System i statek kosmiczny Orion, na wyrzutnię w Kennedy Space Center na Florydzie 6 czerwca.

Mokre kroki prób

Próba rozpoczęła się w sobotę o godzinie 17:00 czasu wschodniego od „Call to Stations” — kiedy wszystkie zespoły związane z misją przychodzą do swoich konsol i zgłaszają, że są gotowe do rozpoczęcia testów i rozpoczyna się dwudniowe odliczanie.

Przygotowania w weekend przygotowały zespół Artemis do rozpoczęcia ładowania paliwa do rdzenia i górnych stopni rakiety w poniedziałek rano.

Zbiorniki zostały zawieszone w poniedziałek rano z powodu zidentyfikowanego problemu z zapasowym zasilaniem gazowym azotem. Zespół startowy wymienił zawór, który był przyczyną problemu. Aby upewnić się, że źródło zapasowe działa zgodnie z oczekiwaniami, zostało zastąpione jako źródło podstawowe do testu.

Komentarz został wycofany o 9:28 czasu wschodniego. Ciekły tlen, schłodzony do minus 297 stopni Fahrenheita (minus 182 stopnie Celsjusza) i ciekły wodór zostały użyte do wypełnienia rdzenia stopnia przed przejściem do górnego stopnia rakiety. Otwór był widoczny z pocisku podczas całej operacji.

Podstawowa scena była w większości wypełniona, a zespół wypełniał górną scenę, gdy po godzinie 14:00 czasu wschodniego pojawiło się kilka problemów.

Zespół wykrył wyciek wodoru w linii szybkiego rozdzielania na etapie rdzenia. Ich pierwsza opcja nie zadziałała i przyjrzeli się temu Opcje zamknięcia wycieku.

Coś ze stosu żarowego, gdzie nadmiar ciekłego wodoru z rakiety był spalany płomieniem propanu, spowodowało mały pożar trawy w kierunku polnej drogi. Zespół monitorował pożar trawy i spodziewał się, że ogień wybuchnie, gdy dotrze do polnej drogi.

Test przekroczył planowany 30-minutowy okres oczekiwania, który został wydłużony, ponieważ inżynierowie próbowali pracować nad rozwiązaniami problemu wycieku wodoru.

Według tweeta z NASA Earth Exploration Systems, zespół Artemis zdecydował się na jedno odliczanie, jednocześnie maskując problem wycieku wodoru, „aby posunąć się do przodu z naszym dzisiejszym testem na mokre ubrania”.

10-minutowe odliczanie rozpoczęło się o 19:28 czasu wschodniego.

Zazwyczaj podczas próby są dwa odliczanie. Najpierw członkowie zespołu zazwyczaj przechodzą 33-sekundowe odliczanie przed startem, a następnie zatrzymują cykl. Zegar zostaje zresetowany, a odliczanie wznawia się ponownie i trwa do około dziewięciu sekund przed startem.

Krótkie odliczanie w poniedziałek zakończyło się przedwcześnie z 29 sekundami pozostałymi na zegarze odliczającym. Nauka z komputera pocisku SLS doprowadziła do cięcia, ale nauka dokładna nie została udostępniona. Przed odliczaniem zespół powiedział, że jeśli komputery uczestniczące w odliczaniu wykryją wyciek wodoru, może to być podobne do kontrolki kontrolnej silnika, która wymusza wczesne zatrzymanie odliczania.

Gdy odliczanie ustało, zespół Artemis pracował nad zapewnieniem bezpieczeństwa pojazdu.

To „zdecydowanie dla nas dobry dzień”, powiedział Charlie Blackwell Thompson, kierownik startu Artemis w programie NASA Earth Exploration Systems, po osiągnięciu kilku kamieni milowych określonych w celach mokrej tkaniny, takich jak włożenie całej rakiety do czołgu i odliczanie.

Powiedziała, że ​​kolejnymi krokami byłaby ocena wszystkich danych zebranych podczas testu, w tym problemów, i opracowanie planu na przyszłość.

Blackwell-Thompson powiedział, że poprzednie próby praktykowania tandetnej odzieży już zakończyły się wieloma celami przygotowania pocisku do wystrzelenia.

Za wyczerpującymi testami nowych systemów przed ich uruchomieniem kryje się długa historia, a zespół Artemis ma do czynienia z doświadczeniami podobnymi do tych z ery Apollo i wahadłowców, w tym z licznymi próbami testowymi i opóźnieniami.

Zespół misji szuka potencjalnych okien startowych, aby wysłać Artemidę I w podróż na Księżyc późnym latem: od 23 do 29 sierpnia i od 2 do 6 września. i poza nią.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.