Rakieta SpaceX przenosi pierwszą na świecie cywilną załogę na orbitę | przestrzeń

Pierwsza na świecie załoga „astronautów amatorów” przygotowuje się do misji, która zabierze ich na orbitę przed powrotem na Ziemię w ten weekend.

Czterech cywilów, którzy spędzili ostatnie kilka miesięcy na szkoleniu astronautów, ma wystrzelić rakietę SpaceX Falcon 9 z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie o godzinie 20.02 czasu lokalnego w środę (1.02 czasu brytyjskiego w czwartek).

Oczekuje się, że dwaj mężczyźni i dwie kobiety biorące udział w misji Inspiration4 będą krążyć wokół planety przez trzy lub cztery dni, przeprowadzając eksperymenty i ciesząc się widokiem przez szklaną kopułę zamontowaną na kapsule Dragona, zanim zanurzą się w Oceanie Atlantyckim.

opisany jako “Pierwsza na świecie cywilna misja orbitalna”, start jest ostatnim promującym walory turystyki kosmicznej i jest następstwem lipcowych lotów suborbitalnych Sir Richarda Bransona na pokładzie statku kosmicznego Virgin Galactic 2. który został zawieszony za zboczenie z trasy – i Jeff Bezos dalej Nowa rakieta Shepard od Blue Origin.

Podczas gdy załoga Inspiration4 otrzymała lekcje latania, sesje odśrodkowe przed startem testowym sił G i godziny szkolenia w symulatorze kapsuły SpaceX, misja będzie niemal w pełni zautomatyzowana. Kapsuła ma krążyć wokół Ziemi na wysokości 360 mil (575 km), około 93 mil wyżej niż Międzynarodówka. przestrzeń Stacja.

SpaceX Elona Muska ogłosił w lutym, że miliarder Jared Isaacman, który spędził tysiące godzin w różnych samolotach, wynajął rakietę Falcon 9 dla siebie i trzech członków społeczeństwa. Podarował dwa miejsca szpitalowi St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee i wybrał Hayley Arsino, byłą pacjentkę z rakiem w szpitalu, która obecnie jest tam zatrudniona. W wieku 29 lat Arceneaux ma zostać najmłodszym Amerykaninem na orbicie.

W misji biorą również udział dr Sian Proctor, geolog i informator naukowy, który dotarł do ostatniej rundy procesu selekcji astronautów NASA w 2009 roku, oraz Chris Sembrowski, weteran Sił Powietrznych USA i inżynier lotnictwa z Lockheed Martin, któremu zaoferował miejsce Przyjaciel wygrał go w loterii charytatywnej w St Jude.

Chociaż misja Inspiration4 to kolejna misja opłacana przez miliarderów, jest to kamień milowy w turystyce kosmicznej: nigdy wcześniej cała ekipa amatorów nie została wystrzelona na orbitę. „To będzie pierwszy raz, kiedy globalne supermocarstwo nie wysłało ludzi w przestrzeń orbitalną” – powiedział Isakman. „Kiedy ta misja zostanie zakończona, ludzie spojrzą na nią i powiedzą: „To był pierwszy raz każdego dnia, kiedy ludzie mogli udać się w kosmos. “

Lewis Brennan, profesor studiów biznesowych w Trinity Business School w Dublinie, powiedział, że SpaceX „prowadzi pulę” firm z sektora prywatnego zainteresowanych przestrzenią kosmiczną. Porównał dzisiejszą turystykę kosmiczną do czasów, zanim tanie linie lotnicze stworzyły masowy rynek podróży lotniczych. „W ten sam sposób turystyka kosmiczna prawdopodobnie pozostanie domeną zamożniejszych klas w perspektywie krótko- i średnioterminowej, ponieważ koszty są zaporowe dla osób o średnich dochodach” – powiedział. “W dłuższej perspektywie, ponieważ koszty oznaczają redukcję, prawdopodobnie stanie się to działalnością na rynku masowym. Ale na razie i w krótkim i średnim okresie będzie to rynek niszowy.”

Ponieważ branża przez dziesięciolecia wykraczała poza Narodową Agencję Kosmiczną w kierunku turystyki, bardziej niż kiedykolwiek konieczne będzie unikanie wpadek i katastrof. „Bezpieczeństwo w turystyce kosmicznej ma ogromne znaczenie, ponieważ każdy wypadek obejmujący śmierć lub obrażenia niesie ze sobą realne ryzyko podważenia zaufania ze strony potencjalnych klientów turystyki kosmicznej” – powiedział Brennan.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *