Raport: Próbna misja NASA na Marsa jest nierealistyczna

Raport: Próbna misja NASA na Marsa jest nierealistyczna

Ustalenia niezależnego panelu przeglądowego wskazują, że dążenie NASA do zwrotu próbek z Marsa jest trudne i wydaje się niemożliwe do osiągnięcia przy obecnych prognozach kosztów i harmonogramu.

NASA opublikowała finał raport W czwartek ogłosiła, że ​​utworzyła własny zespół, który ma dokonać przeglądu raportu dotyczącego zwrotu próbek Marsa (MSR) i wydać zalecenia dotyczące dalszego kierunku misji do drugiego kwartału 2024 r. Tymczasem agencja kosmiczna wstrzymała swoje plany potwierdź oficjalny koszt i harmonogram misji.

W raporcie określono misję jako „kampanię o dużym zakresie ograniczeń i wyzwań”, z „od początku nierealistycznymi oczekiwaniami dotyczącymi budżetu i harmonogramu”.

Zwrot próbki Marsa Jest to jedna z najbardziej złożonych misji, jakich kiedykolwiek podjęła się agencja kosmiczna, ponieważ obejmuje flotę statków kosmicznych, w tym orbiter, lądownik, dwa helikoptery i rakietę, które zostaną zmontowane i wysłane na Czerwoną Planetę do 2028 r. Jednak stwierdza, że ​​istnieje „prawdopodobieństwo bliskie zera”, że lądownik i orbiter będą gotowe do wystrzelenia w 2028 r. Zamiast tego komisja rewizyjna sugeruje skupienie się na gotowości do wystrzelenia w 2030 r.

NASA ma trudności z zarządzaniem budżetem i harmonogramem misji polegającej na pobraniu próbek na Marsa. Agencja kosmiczna powołała w maju niezależną komisję rewizyjną, „w celu oceny planów technicznych, kosztów i harmonogramu przed zatwierdzeniem projektu misji” – napisała NASA.

„Niezależne komisje opiniujące, takie jak ta, którą zleciliśmy w przypadku Mars Sample Return, pomagają sprawdzić, czy jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia celów misji w ramach odpowiedniego budżetu” – stwierdziła w oświadczeniu Sandra Connelly, zastępca administratora ds. nauki w NASA.

Agencja kosmiczna nie ogłosiła jeszcze oficjalnego oszacowania kosztów misji powrotnej próbek. W 2020 r. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna szacowany Misja będzie wymagać w sumie co najmniej 7 miliardów dolarów, istnieją jednak obawy, że przekroczy budżet. Nowy raport wskazuje, że koszt pełnego cyklu życia misji będzie prawdopodobnie wynosić od 8 do 11 miliardów dolarów.

Misja otrzymała 822,3 mln dolarów w ramach rachunku wydatków na rok 2023, a NASA zażądała 949,3 mln dolarów na projekt zwrotu próbek na Marsa. Propozycja budżetu na rok 2024. W kwietniu administrator NASA Bill Nelson ujawnił misję polegającą na pobraniu próbek z Marsa Potrzebuje dodatkowych 250 milionów dolarów w bieżącym roku budżetowymplus kolejne 250 mln dolarów w 2024 r., aby utrzymać się na dobrej drodze do premiery w 2028 r.

W proponowanym budżecie NASA na rok 2024 podkomisja Senatu ds. środków Polecił agencji kosmicznej składanie rocznych wniosków o finansowanie MSR W ramach kosztów cyklu życia wynoszących 5,3 miliarda dolarów przedstawionych w badaniu Planetary Science Decadal Survey 2022. Jeśli NASA nie będzie w stanie tego zrobić, grozi jej odwołanie misji, napisała podkomisja w swoim lipcowym raporcie.

„Program zwrotu próbek Marsa to bardzo złożony program i kampania charakteryzująca się wieloma równoległymi rozwiązaniami, interfejsami i złożonością” – stwierdził w oświadczeniu Orlando Figueroa, przewodniczący niezależnej komisji oceniającej. „Rozwój tego historycznego przedsięwzięcia jest następstwem wielu dziesięcioleci strategicznych inwestycji”.

Niezależna komisja przeglądowa podkreśliła znaczenie zwrotu próbki Marsa jako strategicznego kroku w ramach programu eksploracji Marsa prowadzonego przez agencję kosmiczną, którego celem jest pewnego dnia wylądowanie ludzi na Marsie. Próbki skał zbierane obecnie przez łazik Perseverance mogą zawierać wskazówki, czy na Marsie istniały kiedyś jakieś formy życia, co ostatecznie dałoby odpowiedź na pytanie, czy życie istnieje poza Ziemią.

W rzeczywistości raport wzywa NASA do lepszego informowania o znaczeniu misji polegającej na pobraniu próbek. „Społeczne, technologiczne i naukowe znaczenie MSR sprawia, że ​​jest to misja o ogromnym znaczeniu dla długoterminowej strategii eksploracyjnej NASA, a fakt ten nie jest konsekwentnie i jasno komunikowany społeczeństwu i zainteresowanym stronom” – czytamy w raporcie. „Udana kampania MSR zrewolucjonizuje nasze rozumienie historii Marsa, Układu Słonecznego i możliwości życia poza Ziemią”.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X (dawniej Twitter) Niestandardowa zakładka dla Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *