Rekin goblin czy plastikowa zabawka? Naukowcy wycofują rzekomy rekord obserwacji

Rekin goblin czy plastikowa zabawka?  Naukowcy wycofują rzekomy rekord obserwacji

Kontrowersje w świecie nauki o rekinach zakończyły się. Grupa naukowców, którzy opublikowali zapis o tym, jaki będzie pierwszy rekin-goblin znaleziony w Morzu Śródziemnym, wycofała się ze swojej pracy. the wycofać sięzłożony w dniu 20 marca, poniżej Poprzedni raport Gizmodo na temat sagi.

Dla przypomnienia: naukowcy opublikowali krótki opis tego, co ich zdaniem jest pierwszym rekinem goblinem w Morzu Śródziemnym, na podstawie pojedynczego zdjęcia niskiej jakości dostarczonego im przez obywatela-naukowca w maju 2022 r. Rekord ukazał się w czasopiśmie Mediterranean Nauki morskie. Żaden z badaczy nie widział ani nie miał bezpośredniego kontaktu z rzekomą próbką. Zdjęcie rzekomo przedstawiające żyjącego wcześniej rekina nie zawiera łusek, a naukowcy nie byli w stanie jednoznacznie określić jego wielkości.

Goblińskie rekiny, unikaj i Charakterystyczne ryby (takie jak koszmary) wyglądają jak ryby głębinoweudokumentowane w wiele miejsc na całym świecie, ale nigdy wcześniej w basenie Morza Śródziemnego. Jeśli rekord z 2022 r. jest prawdziwy, oznaczałoby to ważny odcinek zasięgu, który mógłby dyktować przyszłe finansowanie badań, a nawet wydatki na ochronę mórz. Jednak wielu wątpi w jego autentyczność.

Eksperci od rekinów i biolodzy morscy natknęli się na zapis opublikowany w zeszłym roku i wyrazili w Internecie sceptycyzm wobec A grupa na Facebooku i dalej Świergotjak również w A Komentarz z listopada 2022 r opublikowane przez magazyn. Krytycy płyty dopracowali niecodzienny wygląd sfotografowanej próbki. Zauważają między innymi solidne płetwy, kompletność, brak widocznych uszkodzeń, nieprawidłową liczbę szczelin skrzelowych, mały rozmiar i dziwny kształt niektórych segmentów. Mówiąc najprościej: wielu entuzjastów życia morskiego uważało, że okaz bardziej przypomina posąg niż prawdziwego martwego rekina.

W odpowiedzi autorzy badania podwoili swój pogląd, że próbka była prawdziwa za ich życia Zawieszenie Twojego odwołania, została opublikowana w styczniu. Jednak świat nauk o rekinach pozostał nieprzekonany ich argumentami, które sugerowały, że mały, dziwnie wyglądający okaz może być płodem rekina-goblina ze zdeformowanymi ustami, powstałymi w wyniku jedzenia jaj w łonie matki.

Niektórzy badacze rekinów skupili się na konkretnej plastikowej zabawce Sprzedawaj na eBayu, który jest uderzająco podobny do sfotografowanej próbki. Gizmodo rozmawiał z ekspertami od morza i tworzyw sztucznych, z których wszyscy wątpili, czy zdjęcie rzekomej próbki przedstawia zwierzę, które kiedyś żyło.

„Moim zdaniem jest to model dla takiego rekina” – powiedział. Jurgen Pollersbockniezależny badacz rekinów i główny autor komentarza z listopada 2022 r., powiedział Gizmodo w e-mailu z zeszłego tygodnia:

„Jest bardzo podobny do rekina łownego” — mówi Deep Sea Ecologist Andrzej Thaler Powiedział też e-mailem.

„Myślę, że jest to bardzo prawdopodobne [a] zepsuta plastikowa zabawka Joanna Sypinaukowiec badający degradację plastiku na Duke University powiedział Gizmodo podczas rozmowy telefonicznej z 17 marca.

Niezależny badacz rekinów, Matthew McDavitt, opracował wielostronicowy raport, w którym przedstawił swoje podejrzenia. Powiedział Gizmodo, że próbował przesłać własny komentarz do Mediterranean Marine Science, ale odmówiono mu, ponieważ proces wycofania był już w toku.

Teraz autorzy badania oficjalnie opublikowali naukowy wniosek. Notatka o wycofaniu była Wydany online w tym tygodniu. Dotyczą one zarówno pierwszej publikacji, jak i komentarza uzupełniającego autorów. Treść zawiadomienia jest zwięzła – nawet krótsza niż adres odwołania. Po prostu brzmi:

Powyżsi autorzy usuwają te ostatnie publikacje ze względu na utrzymującą się niepewność, ponieważ są one oparte na wizualnej obserwacji obywatela (nauka obywatelska), bez dostępnej próbki. Dostępne informacje były niewystarczające, aby poprzeć ten zapis, który opiera się wyłącznie na dowodach fotograficznych i bezpośrednim kontakcie między autorami a obywatelem.

„Dobrze, że dane zostały poprawione. To pokazuje, że kontrola społeczności działa”, napisał Pollerspöck do Gizmodo.

„Oczywiście uważam, że wycofanie się jest właściwą decyzją” – napisał McDavitt w e-mailu.

Gizmodo skontaktował się z badaczami badania, aby uzyskać więcej informacji, ale naukowcy nie odpowiedzieli do czasu publikacji. Do Codzienna BestiaMimo to napisali, że nadal wierzą w autentyczność sfotografowanej próbki:

Chociaż mamy wszelkie powody, by przypuszczać, że wynik był prawdziwy (wielu ekspertów od rekinów śródziemnomorskich i [two] Anonimowi recenzenci zaakceptowali i poparli publikację tego artykułu!), inni współpracownicy wywołali całkowicie nieetyczne kontrowersje i twierdzili, że okaz był wyrzuconą plastikową figurką” – powiedział współautor Frithjof Kuepper z University of Aberdeen w Szkocji. uniknąć dalszych szkód, biorąc pod uwagę Ponieważ próbka nie została zakonserwowana przez naukowca-obywatela Anafi (Papadakis), zdecydowaliśmy się wycofać artykuł”.

Czy to była plastikowa zabawka? Czy był to pierwszy rekin-goblin, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w Morzu Śródziemnym? Chociaż rozsądne jest spekulowanie, ostatecznie świat może nigdy nie wiedzieć na pewno. Próbka nie została pobrana. Został po prostu sfotografowany i pozostawiony na łasce morza. Rekiny-gobliny mogą tam być, pływające w głębinach Morza Śródziemnego i wyrzucane na greckie wybrzeża. Jeśli myślisz, że znalazłeś martwe ciało, może dobrze je ściśnij – tak dla pewności.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *