Robotic Arm of Perseverance zaczyna prowadzić naukę – program eksploracji Marsa NASA

Robotic Arm of Perseverance zaczyna prowadzić naukę - program eksploracji Marsa NASA

Najnowsza sonda Marsa NASA zaczyna badać starożytne dno krateru, na którym kiedyś znajdowało się jezioro.


Sonda wędrująca NASA służyła jako główna stacja komunikacyjna dla helikoptera Mars Innovation i dokumentowała historyczne podróże samolotu. Ale łazik był również zajęty skupianiem swoich narzędzi naukowych na skałach leżących na ziemi Jezioro kraterowe.

Odkryte przez nich spostrzeżenia pomogą naukowcom stworzyć oś czasu, kiedy powstało tam starożytne jezioro, kiedy wyschło i kiedy zaczął się gromadzić osad w delcie, która uformowała się dawno temu w kraterze. Zrozumienie tej osi czasu powinno pomóc w określeniu historii próbek skał – które zostaną zebrane w dalszej części misji – które mogą zachować zapis starożytnych mikrobów.

Zdjęcia Mastcam-Z z ciekawości rockowej: Łazik NASA oglądał te skały za pomocą kamery Mastcam-Z 27 kwietnia 2021 r. Źródło: NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS. Pełny obraz i podpis ›

Kamera o nazwie WATSON na końcu ramienia robota wykonała szczegółowe zdjęcia skał. Para kamer, które mogą powiększać tę pozę Mastecam-Z Fotograf na „głowie” łazika również dokonał przeglądu terenu. Instrument laserowy o nazwie SuperCam ogłuszył niektóre skały, ujawniając ich chemię. Te i inne narzędzia pozwalają naukowcom dowiedzieć się więcej o kraterze Jezero i poznać obszary, które mogą chcieć dokładniej zbadać.

Jedno z ważnych pytań, na które naukowcy chcą odpowiedzieć, brzmi: czy te skały są osadowe (takie jak piaskowiec) czy magmowe (powstałe w wyniku aktywności wulkanicznej). Każdy rodzaj skały opowiada inny rodzaj historii. Niektóre skały osadowe – powstałe w obecności wody z fragmentów skał i minerałów, takich jak piasek, muł i glina – lepiej nadają się do zachowania ważnych odcisków palców lub śladów poprzedniego życia. Z drugiej strony skały magmowe są dokładniejszymi zegarami geologicznymi, które pozwalają naukowcom stworzyć dokładną oś czasu, w jaki sposób powstał obszar.

Jednym z komplikujących czynników jest to, że skały wokół trwałości zostały z czasem zniszczone przez wiatry i pokryte młodszym piaskiem i pyłem. Na lądzie geolog może wejść w głąb pola i rozłupać próbkę skał, aby uzyskać lepszy obraz ich pochodzenia. „Kiedy patrzysz w głąb skały, widzisz tę historię” – powiedział Ken Farley z California Institute of Technology, naukowiec Project Perseverance.

Chociaż wytrwałość nie zawiera młota kamiennego, ma inne sposoby strząsania pyłu, który osiągnął tysiące lat. Kiedy naukowcy znajdą szczególnie atrakcyjne miejsce, mogą wyciągnąć ramię łazika i użyć skrobaka do zmielenia i spłaszczenia powierzchni skał, odsłaniając ich wewnętrzną strukturę i skład. Po zakończeniu zespół zbiera bardziej szczegółowe informacje chemiczne i mineralne za pomocą narzędzi z nazwanymi ramionami Piksele (Planetarny instrument do litochemii rentgenowskiej) i Sherlock (Szukaj środowisk nadających się do zamieszkania za pomocą Ramana i luminescencji dla materiałów organicznych i chemikaliów).

– Im więcej kamieni szukałem, tym więcej wiedziałem – powiedział Farley.

Im więcej zespół wie, tym lepsze próbki mogą ostatecznie zebrać wiertłem na ramieniu łazika. Najlepsze z nich będą przechowywane w specjalnych tubach i składowane w klastrach na powierzchni planety w celu ostatecznego powrotu na Ziemię.

Więcej o misji

Głównym celem misji na Marsa jest Astrobiologia, W tym poszukiwanie śladów dawnego życia drobnoustrojów. Statek scharakteryzuje geologię planety i klimat w przeszłości oraz utoruje drogę ludzkim badaniom Czerwonej Planety, a pierwszą misją będzie zebranie skał i marsjańskich regolitów (połamanych skał i pyłu) i przechowywanie ich w tymczasowej pamięci.

Kolejne misje NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), wyślą statki kosmiczne na Marsa w celu zebrania tych uszczelnionych powierzchniowo próbek i zwrócenia ich na Ziemię w celu dogłębnej analizy.

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią podejścia NASA do eksploracji Księżyca na Marsie, które obejmuje Artemida Misje na Księżyc pomogą przygotować się do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety.

Laboratorium napędu odrzutowego, prowadzone przez California Institute of Technology i zarządzane przez NASA w Pasadenie w Kalifornii, zbudowało łazik i zarządza nim.

Aby dowiedzieć się więcej o wytrwałości:

mars.nasa.gov/mars2020/

nasa.gov/perseverance

Wiadomości i kontakty z mediami
Andrew Judd
Laboratorium Napędów Odrzutowych, Pasadena, Kalifornia.
818-393-2433
[email protected]

Karen Fox / Alana Johnson
Siedziba NASA w Waszyngtonie
301-286-6284 / 202-358-1501
[email protected] / [email protected]

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *