Roboty o wyglądzie człowieka mogą być wielofunkcyjne i tańsze

Roboty o wyglądzie człowieka mogą być wielofunkcyjne i tańsze

Elon Musk, ekscentryczny milioner stojący za samochodami Tesli i Starlink za pośrednictwem Internetu satelitarnego i SpaceX, po raz kolejny rzucił wyzwanie światu, ale teraz w dziedzinie robotyki.

Kilka tygodni temu zaprezentował postępy swojego robota Optimus, którym ma nadzieję podbijać domy, w cenie równej cenie samochodu: około 20 000 dolarów. „Będzie to fundamentalna transformacja cywilizacji, jaką znamy” – powiedział Musk podczas imprezy firmowej.

Optimus to robot (podobny do człowieka), który ma 1,73 metra długości, waży 57 kilogramów i może osiągnąć osiem kilometrów na godzinę. Musk powiedział, że najpierw będzie pracował we własnych zakładach montażowych, ale potem może zostać umieszczony.

Tam może wykonywać ciężkie zadania, takie jak transport towarów, ale można również dodawać inne zadania, ponieważ będzie w stanie wychwycić ruchy osoby i, poprzez odwrócony proces kinematyczny, będzie w stanie je powtórzyć. W ten sposób możesz poświęcić się na przykład ogrodnictwu.

Ich ludzkie dłonie mają, według Muska, „konstrukcję inspirowaną biologią”, która powinna umożliwiać im chwytanie przedmiotów o najróżniejszych kształtach i rozmiarach oraz precyzyjne chwytanie małych części.

Robot został wprowadzony jako dowód koncepcji w zeszłym roku i są to pierwsze konkretne rozwiązania, choć wciąż są w powijakach.

„Elon Musk jest często kontrowersyjny. To, co najbardziej rzuca się w oczy w Twojej reklamie, to koszt. Mówi, że osiągnie to dzięki ekonomii skali, ponieważ może korzystać z postępów z innych swoich firm, ale nadal opracowanie robota o tych cechach jest Lata temu Kupiliśmy kilka małych robotów, aby konkurować w Robocup, a kosztują one ponad 20 000 USD” – mówi Isao Parra, naukowiec z Advanced Center for Mining Technology, który współpracował przy rozwoju chilijskiego robota Bender, który brał udział w konkursy międzynarodowe.

Dodaje: „Do tej pory roboty humanoidalne nie były ogromne i są prototypami opracowanymi w ośrodkach badawczych”.

Dla badacza głównym wyzwaniem jest to, aby bot był dobry w wielozadaniowości, ponieważ zwykle sprzęt komputerowy Ich szkolenie skupia się na wykonywaniu jednej pracy. Przykładami są roboty próżniowe, produkujące samochody itp.

Barra uważa jednak, że postępy w sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych pozwalają mieć nadzieję, że w nadchodzących latach roboty będą mogły uczyć się więcej i szybciej, co otworzy drzwi do wielofunkcyjności.

Skopiowane!

W sierpniu chińska firma Xiaomi zaprezentowała prototyp swojego robota CyberOne, dwunożnego humanoida, podobnego do Optimusa, który mierzy 1,77 metra i waży 52 kilogramy. Wyposażony w serwomotory, może poruszać rękami i nogami. Wśród godnych uwagi funkcji wykrywa do 45 ludzkich emocji i rozpoznaje 85 rodzajów dźwięków otoczenia.

Lei Jun, dyrektor generalny Xiaomi, stwierdził w prezentacji, że firma stawia pierwsze kroki w tym obszarze, ponieważ „inteligentna robotyka z pewnością będzie częścią życia ludzi w przyszłości”.

„W Japonii, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych krajów w tej dziedzinie, są już roboty w domach, ale są one wykorzystywane bardziej jako firma dla osób starszych. Są robotami społecznymi, których główną funkcją jest interakcja i w większości ich twarz to ekran, na którym wyświetlane są gesty lub obrazy” – mówi Isao Barra.

Jednym z wyzwań stojących przed robotami w domu, mówi naukowiec, jest ich mobilność: mają dwie nogi, które są technicznie skomplikowane, aby utrzymać równowagę, dlatego często decyduje się na ich wykonanie z kołami.

Samsung dokonał również postępów w dziedzinie robotyki domowej. Na przykład kilka lat temu przedstawiłem robota Bot Care, który porusza się na kółkach i mierzy się z ekranem. Specjalizuje się w pomaganiu użytkownikom w zarządzaniu ich codzienną, zdrową rutyną, zwłaszcza osobom starszym.

Jest w stanie mierzyć między innymi ciśnienie krwi, tętno i oddech, a także ostrzegać użytkowników, gdy muszą zażyć leki. Powiadamia również upoważnionych członków rodziny, gdy starszy użytkownik napotka sytuację awaryjną i umożliwia rozmowy wideo w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo jest w stanie śledzić sen użytkownika i witać go rano analizą wzorców snu. Podaje również prognozę pogody i porę dnia oraz odtwarza muzykę, która pasuje do nastroju danej osoby.

Najnowsze to Samsung Bot i oraz Samsung Bot Handy, które zostały wprowadzone w tym roku. Pierwszy, mówi Anita Kerolz, dyrektor ds. marketingu i obywatelstwa korporacyjnego w Samsung Chile, to interaktywny robot, który porusza się jak żywa istota, wykonując dynamiczne i naturalne ruchy.

Gdy robot znajduje się obok użytkownika, porusza się wraz z nim i oferuje różne formy wsparcia. Podczas nieobecności możesz zarządzać zadaniami dzięki funkcji teleobecności. Został zaprojektowany jako przedłużenie osoby, aby móc chodzić po domu, aby pokazać, co się w nim dzieje lub aby robot reprezentował go podczas wideokonferencji.

Tymczasem Bot Handy to robot z długim ramieniem robota.

„To prototyp robota, który pomaga w różnych zadaniach domowych poprzez technologię manipulacji, rozpoznawanie obiektów w domu, a nawet pomysłowe zarządzanie ich przechwytywaniem. W tym rozwoju na konferencji Samsung Developer Conference 2022, która odbyła się kilka dni temu, firma ogłosiła że odblokował kod ramienia robota Handy Bot, aby lepiej rozwijać przemysł robotyki w zakresie mechanicznej obróbki ramion” – mówi Caerols.

Jednym z najbardziej zaskakujących robotów – ze względu na podobieństwo do ludzi – jest Ameca, który w dzisiejszych czasach jest jedną z gwiazd Muzeum Przyszłości w Dubaju.

Chociaż nie porusza się, jego twarz może oznaczać uczucia i mimikę, a także ruch rąk. Na demonstracjach odpowiada na pytania i wchodzi w interakcję z gestami ludzi. Jest to brytyjski rozwój sztuki inżynierskiej, który ma na celu pokazanie ewolucji tego typu robotów i tego, jak można je zrobić jak człowieka.

Grupo de Diarios América (GDA), do której należy „La Nación”, to wiodąca sieć medialna założona w 1991 roku, która promuje wartości demokratyczne, niezależne dziennikarstwo i wolność wypowiedzi w Ameryce Łacińskiej poprzez wysokiej jakości dziennikarstwo wśród naszych odbiorców.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *