Rocznica katastrofy polskiego samolotu | Świat

WARSZAWA (AP) – Prezydent Polski Lek Kaczyński świętował w niedzielę 12. rocznicę katastrofy lotniczej, w której zginęła pierwsza dama i 94 prominentnych cywilów.

W całym kraju zabrzmiały syreny, by upamiętnić to wydarzenie, choć i tak tysiące zszokowanych ukraińskich uchodźców wciąż byłoby zasmuconych.

Syreny zabrzmiały o 0641 GMT, dokładnie o czasie katastrofy samolotu prezydenckiego 10 kwietnia pod Smoleńskiem w Rosji.

Kaczyński jest bratem bliźniakiem Jarosława Kaczyńskiego, lidera rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz jednego z najważniejszych polskich polityków. Bracia założyli partię w 2001 roku.

W Warszawie i innych częściach kraju wianki z kwiatów umieszczano na pomnikach i grobach ofiar tej narodowej tragedii. Jaroslav Kaczyński i przywódcy partyjni uczestniczyli w wydarzeniach pod pomnikami wzniesionymi ku pamięci zmarłego prezydenta i innych ofiar.

Wojewodowie zignorowali skargi, że syreny są uciążliwe dla ukraińskich uchodźców. Rząd wysłał wiadomości tekstowe, że syreny nie stanowią zagrożenia dla telefonów komórkowych tysięcy uchodźców. Do Polski uciekło około 2,6 mln ukraińskich uchodźców.

„Czas, aby ukraińskie matki powiedziały swoim dzieciom, że syreny nie są zwiastunem bombardowań i nie ma się czego obawiać” – powiedziała Myroslava Kerik, dyrektor Centrum Pomocy Uchodźcom Ukraińskim.

Pojawili się jednak również krytycy pomysłu.

„Syreny służą jako system alarmowy, a nie do świętowania czegokolwiek” – powiedział emerytowany strażak Adam Klokowski. „Nie potrzebujemy syren, aby oddać hołd ofiarom katastrofy lotniczej”.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Treści te nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane bez zezwolenia.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *