Rola muzeów w dzisiejszym świecie kryzysów dyskutowanych w Polsce

Muzea w czasach rasizmu i kryzysu klimatycznego będą tematem dorocznej konferencji Międzynarodowego Komitetu ds. Muzeum Sztuki Nowoczesnej (SIMM) (SIM), która odbędzie się w Polsce na żywo od jutra do niedzieli i prawie pod tytułem. „Pod presją” z prezentacjami ekspertów z całego świata, m.in. Rity Sekado z Argentyny i Maristelli Svamby.

Muzeum Sztuki, zwane także Muzeum Sztuki Miasta Losów – trzecie co do wielkości w Polsce – oraz nadbałtyckie Muzeum Nowej Sztuki Nomus w Gdańsku będzie można oglądać przez trzy dni. W swoim 53. wydaniu, w formie hybrydycznej, odwołuje się do roli artystów jako sprawców zmian oraz roli muzeów, jeśli chodzi o eksperymentalne propozycje dla przyszłych społeczności.

„W tym zmieniającym się świecie muzea nie mogą kwestionować nas i naszego świata” – powiedziała Mamie Katoka, dyrektor Mori Art Museum w Tokio i szef Simama, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu ds. Muzeów i Kolekcji Sztuki Nowoczesnej, który organizuje spotkanie.

„Żyjemy w bezprecedensowym środowisku, w którym musimy się zjednoczyć, aby nauczyć się, jak znaleźć równowagę między światami o różnych systemach wartości i kontekstach kulturowych. Artyści zawsze zwracają naszą uwagę na to, co jest istotne dla człowieka.

Antropolożka argentyńska Rita Sekado jest znana ze swoich badań, w których aktywnie analizuje kwestie płci, władzy i systemu patriarchalnego, a drugiego dnia wydarzenia bierze udział w konferencji „Możliwa rola rasizmu w nienawiści do obcych i muzeum”. , Poświęcony wspólnym wierszom „muzea jako miejsca rozpoznawania różnic”.

Jak firma artystyczna może tworzyć witryny, aby lepiej zrozumieć różnicę? Czy istnieje sposób na poradzenie sobie z rasistowskimi reakcjami, które istnieją na świecie na poziomie programowania organizacyjnego? Niektóre z pytań, które przelatują nad tą grupą, dotyczą myśliciela, profesora Uniwersytetu w Brasilii i autora esejów „Podstawowe struktury przemocy” i „Naród i inni”.

Kliknij, aby powiększyć

Zepchnięcie.

Ideą przewodnią dorocznego spotkania muzealnego, bez odkładania na bok obecnej epidemii koronawirusa, jest zbadanie poprzez badania dwóch obecnych kryzysów – rasizmu i zmian klimatycznych – a czasem ukrytych lub niewyjaśnionych powiązań. Pokrewne przypadki, które dostarczają narzędzi metodologicznych do zwalczania tych trendów.

Ze swojej strony Maristella Svamba, socjolog i pisarka z Rio Negro, wystąpi trzeciego dnia konferencji zatytułowanej „Epidemiologia, kryzys społeczno-środowiskowy i alternatywne propozycje z Południa”, trzeciego dnia spotkania poświęconego na odpowiedzialność muzeów w czasach kryzysu klimatycznego. W odniesieniu do zrównoważonego rozwoju, poprzez podejścia pośrednie.

Coroczna Konferencja SIMM to spotkanie muzealników z całego świata, którzy wymieniają się pomysłami, rozwiązaniami i dobrymi praktykami w radzeniu sobie z konkretnymi problemami i wyzwaniami z uwzględnieniem globalnego kontekstu. Muzea w obliczu ciągłych zmian. W każdym przypadku z określonym tematem.

„Nienawiść do kraju i zmiany klimatu to dwa oznaki obecnego stanu kapitalizmu, który wywiera dużą presję na funkcjonowanie naszych społeczności. To najbardziej palące problemy, przed którymi stoją dziś muzea. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wieloaspektowe. Pochodzą z podobnych wydarzeń.” , powiedział Delam.

Zdaniem polskiej kuratorki „jeśli sztukę postrzega się jako narzędzie wyzwolenia, muzeum może stać się miejscem rekonstrukcji różnych poglądów na zaangażowanie społeczne i czytanie w galaktyce”. To wspaniałe muzeum – znajdujące się w Łodzi, dawnym włókienniczym centrum kraju, 120 km od Warszawy – zostało podarowane w 1981 roku przez artystę Josepha Piusa, który przekazał 700 dzieł na rzecz demokracji. .

Dziś muzea to świetne miejsca, w których można przyjąć różnice i szanować przeciwstawne poglądy. Czy oni to rozumieją? „Sukces we współczesnym świecie polega na sprzedaży biletów. Sztuka współczesna nadal jest językiem przesłoniętym przesądami. Musimy dążyć do dotarcia do nowych odbiorców. Nie docierając nigdy do zwiedzających, firmy nie stają się prawdziwymi miejscami różnorodności.

Tegoroczna konferencja Cimam zapewni hybrydowy format z programem odpowiednim dla fizyki i systemów wirtualnych, a także prezentacje takich osób, jak Dipesh Chakrabarty, TJ Demos, Hilke Wagner i Alex Baczynki-Jenkins. Otopang Nakanga, Pinna Choi, Jaroslav Lubiak, Jonah Sokolovska, Oleksi Radinsky i Belin Dan. (Thelam)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *