Rosja grozi porwaniem niemieckiego teleskopu kosmicznego

Rosja grozi porwaniem niemieckiego teleskopu kosmicznego

Widok teleskopu rentgenowskiego eROSITA przed ostatecznym zapakowaniem w obudowę z włókna węglowego.

Widok teleskopu rentgenowskiego eROSITA przed ostatecznym zapakowaniem w obudowę z włókna węglowego.
obrazek: MPE

Rosyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła zamiar jednostronnego przejęcia niemieckiego teleskopu zamontowanego na rosyjskim statku kosmicznym. To okropne i nieodpowiedzialne Pomysł, nawet rosyjscy naukowcy Przyznamy.

Instrument napędzał niemiecki twórca teleskopu eROSITA, Instytut Maxa Plancka tryb uśpienia W lutym ubiegłego roku w proteście przeciwko niesprowokowanej i trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Teleskop rentgenowski jest głównym instrumentem na pokładzie wspólnej rosyjsko-niemieckiej misji Spektr-RG, którą Roscosmos wystrzelił w kosmos w lipcu 2019 r. Do statku kosmicznego przymocowany jest również rosyjski teleskop rentgenowski ART-XC, który współpracuje z eROSITA .

Jednak teraz wydaje się, że Rosja ponownie uruchomi eROSITA bez wyraźnej zgody Instytutu Maxa Plancka, takie jak wspomniany W Deutsche Welle. Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin, lojalny zwolennik Putina i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jasno wyjaśnił swoje zamiary w niedawnym wywiadzie telewizyjnym.

„Poinstruowano mnie, abym rozpoczął prace nad przywróceniem działania niemieckiego teleskopu w systemie Spektr-RG tak, aby współpracował z rosyjskim teleskopem” – powiedział Rogozin. Pomimo żądania Niemiec, aby zamknąć jeden z dwóch teleskopów w Spektr-RG, rosyjscy specjaliści nalegają na kontynuowanie prac. Roskosmos podejmie odpowiednie decyzje w najbliższej przyszłości.”

Dodał: „Oni – ludzie, którzy podjęli decyzję o zamknięciu teleskopu – nie mają moralnego prawa do zaprzestania poszukiwań ludzkości tylko dlatego, że ich profaszystowskie poglądy są bliskie naszym wrogom”.

Spektr-RG znajduje się obecnie na orbicie halo około 932 000 mil (1,5 miliona km) od Ziemi. Faza naukowa 7,5-letniej misji współpracy rozpoczęła się w październiku 2019 r. Teleskop eROSITA jest w trakcie Przegląd All-Sky Survey, który skanuje wszechświat w średnim zakresie promieniowania rentgenowskiego z „niespotykaną rozdzielczością spektralną i kątową”, według Do Instytutu Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka. Instrument składa się z siedmiu identycznych jednostek zwierciadlanych, z których każda zawiera 54 zachodzące na siebie skorupy zwierciadlane, które zapewniają wysoką czułość teleskopu.

Scientists with the eROSITA project are using the telescope to map out the large-scale structure of the universe, to detect obscured black holes in nearby galaxies, and to study the physics of X-ray sources, such as young stars, supernova remnants, and X-ray binaries.

Lev Zeleny, scientific director of the Space Research Institute of the Russian Academy of Science, spoke out against the decision to switch eROSITA back on, saying: “Our institute—all scientists—strongly object to this proposal,” as he was cyt. przez rosyjską państwową Gazetę Corporation. Zelini powiedział, że sprzeciw był „z powodów politycznych i technicznych”, mówiąc, że nie jest jasne, czy rosyjscy astronomowie rzeczywiście wymyślą, jak korzystać z eROSITA, czy też zewnętrzne czasopisma będą nadal publikować jakiekolwiek odkrycia naukowe, które mogą wynikać z tego ruchu.

Opiekun naukowy projektu Spektr-RG, Raszid Sunyaev, obawia się, że rosyjscy astronomowie mogą przypadkowo uszkodzić niemiecki teleskop, ponieważ wspomniany W Interfax, prywatnych rosyjskich mediach. „To świetne urządzenie, absolutnie światowej klasy i naprawdę dostarczyło wielu danych” – powiedział Sunyaev. „Wszyscy marzymy o tym, aby wrócił do aktywnej pracy. Ale jest to niezwykle złożone urządzenie i jeśli zdecydujemy się zignorować umowy z partnerami i włączyć je na siebie, można je po prostu zniszczyć” – powiedział Sunyaev.

Wojna Rosji na Ukrainie była niszczycielska na wielu płaszczyznach, w tym w świecie nauki. Naprawienie tych zerwanych relacji prawdopodobnie zajmie lata, jeśli nie dziesięciolecia. Kosmiczna decyzja Rogozina-teleskop Jacka po prostu zrób Zła sytuacja gorsza. Lepiej pomyśleć dwa razy.

jeszcze: Astronauta NASA Scott Kelly do Rosji: „Twój program kosmiczny nie będzie tego wart”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *