Rosja intensyfikuje ofensywę; Wizyta Prezydenta RP w Kijowie

Gdy w niedzielę Rosja zintensyfikowała ofensywę na ukraińskim Donbasie, polski prezydent udał się do Kijowa, aby wesprzeć zachodnie aspiracje tego kraju i został pierwszym zagranicznym przywódcą, który przemówił w ukraińskim parlamencie od początku wojny.

Według polskiej państwowej agencji informacyjnej BAP, ukraińscy prawodawcy powstali i pochwalili polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, który podziękował mu za przemówienie w „wolnym, niepodległym i demokratycznym sercu Ukrainy”.

Wizyta Duty jest jego drugą wizytą w stolicy Ukrainy od kwietnia, w czasie, gdy siły rosyjskie i ukraińskie walczą z 551-kilometrowym (342-milowym) fragmentem wschodniego węzła przemysłowego kraju.

Po ogłoszeniu pełnej kontroli nad rozrastającą się nadbrzeżną hutą stali, która była ostatnią twierdzą obrony w portowym mieście Mariupol, rosyjska armia przypuściła ostrzał artyleryjski i rakietowy na ukraińskie centrum przemysłowe. 2014.

W przemówieniu wideo do narodu w sobotę wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński nazwał sytuację w Donbasie „bardzo trudną”, ale powiedział, że zdolność jego kraju do wytrzymania prawie trzech miesięcy wojny na dużą skalę z Rosją to „dobra wiadomość”.

„Każdego dnia nasi obrońcy muszą eliminować te rosyjskie plany ofensywne i zakłócać je, co jest wyraźnym wkładem w zbliżanie się głównego dnia. Dzień, na który wszyscy czekaliśmy i o który walczyliśmy: Dzień Zwycięstwa” – powiedział Zhelensky.

Zełenskij wezwał Unię Europejską do rozważenia gotowości Ukrainy do jak najszybszego przyłączenia się do 27-członkowego bloku po inwazji Rosji.

„Chciałbym podkreślić, że nasza droga do integracji europejskiej jest nie tylko polityczna” – powiedział Zhelensky. „Chodzi o jakość życia. Chodzi o to, że Ukraińcy, jak większość Europejczyków, czują wartość życia”.

Polska zintensyfikowała starania, aby przekonać do członkostwa innych członków UE, którzy są niechętni przyjęciu Ukrainy. Potencjalni kandydaci będą dyskutowani na szczycie w Brukseli pod koniec czerwca.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.